Bosak: Zielony Ład musi zostać odrzucony lub przeprojektowany [WYWIAD]

26 czerwca 2020, 13:59
104100304_10157637766399302_4972249990981236813_o
Fot. Facebook Krzysztof Bosak/https://www.facebook.com/krzysztofbosak.mikroblog/photos/a.142363174300157637766384302/?type3&theater

Polska musi wpłynąć na to, żeby Zielony Ład nie wszedł w życie. On musi zostać odrzucony, lub co najmniej gruntownie przeprojektowany - mówi w wywiadzie Krzysztof Bosak, poseł i kandydat na prezydenta Polski z ramienia Konfederacji.

Jakub Wiech: Czy uważa Pan, że możliwe jest pozostanie Polski w ramach Unii Europejskiej przy jednoczesnym poluzowaniu rygorów klimatycznych, w drodze zmiany prawa unijnego?

Krzysztof Bosak, poseł i kandydat na prezydenta RP: Tak, uważam, że jest to możliwe. Wielka Brytania przez kilkadziesiąt lat swojego członkostwa najpierw we Wspólnotach Europejskich, a potem w UE bardzo asertywnie broniła swoich interesów, uzyskując m.in. specjalny rabat. Nasze środowisko już w 2012 wzywało do tego, żeby rząd wynegocjował dla Polski swego rodzaju „rabat klimatyczny” w związku ze specyfiką naszej energetyki.

Może się jednak okazać, że staniemy przed wyborem: albo polityka klimatyczna albo wyjście z UE. Uważa Pan, że wyjście Polski z Unii jest możliwe, biorąc pod uwagę ogromne poparcie społeczne dla członkostwa?

Wyjście z UE albo rozpad UE są opcjami, na które każdy, nawet najbardziej pro-unijny rząd musi mieć przygotowane scenariusze. Takie rzeczy żadnego poważnego państwa po prostu nie mogą zaskakiwać. Patrząc na to co dzieje się w zachodniej części kontynentu, a nie mam na myśli tylko Brexitu, widzimy, że konstrukcja Unii jest daleka od stabilności. Nasza gospodarka jest oczywiście bardzo mocno powiązana z państwami UE, ale to działa w dwie strony. Niemcy też nie mogą sobie pozwolić na utratę Polski jako jednego z kluczowych partnerów.

Dlatego musimy przestać robić w UE za ubogiego krewnego, który, jak za PO, wszystkiemu potakuje, albo jak teraz za PiSu, chodzi wiecznie naburmuszony i zakompleksiony. Ani jedna ani druga postawa nie da nam sukcesów. Wracając jednak do głównego wątku - oczywiście żeby Polska opuściła UE to dwa warunki musiałyby być spełnione: zarówno rząd, jak i większość Polaków musiałyby tego chcieć. Rząd dodatkowo musiałby być do takiej operacji doskonale przygotowany, bo inaczej czekałby nas fatalny serial jak w przypadku Wielkiej Brytanii, gdzie decyzja obywateli zupełnie zaskoczyła władze.

Czy uważa Pan, że Polska może i powinna wpłynąć na kształtowanie nowego ustawodawstwa unijnego w ramach tzw. Zielonego Ładu, by chronić swoją gospodarkę?

Polska nie tyle może, co wręcz musi wpłynąć na to, żeby Zielony Ład (tak, jak jest obecnie projektowany) nie wszedł w życie. On musi zostać odrzucony, lub co najmniej gruntownie przeprojektowany, ponieważ obecne założenia są po prostu utopijne. W Polsce jest to oczywiste, ale niemal wszystkie państwa w UE będą miały poważne problemy. Stopniowa, ewolucyjna transformacja energetyczna, z uwzględnieniem szybkiego wdrożenia energetyki jądrowej i rozwinięciem technologii magazynowania energii z zasobów odnawialnych jest dziś jedyną dobrą odpowiedzią.

Jakie z tych unijnych regulacji związanych ze sferą klimatyczną uważa Pan za największe zagrożenie dla Polski?

Dziś ta polityka jest dyktowana przez Francję mającą energetykę opartą na atomie i Niemcy, które ugrzęzły w Energiewende. Patrzenie przez pryzmat wyłącznie emisji dwutlenku węgla i brak mechanizmów, które uwzględniałyby transformację energetyczną, czyli np. w przypadku Polski stan z 1990 roku oraz obecny, to największe problemy. Polska musi wyjść w tej sprawie z ofensywą i przedstawić własną agendę, bo na razie kolejne rządy miotają się między uległością a paniką.

Czy sądzi Pan, że pandemia koronawirusa i idąca z nią w parze recesja może spowodować poluzowanie rygorów klimatycznych UE?

Tak. Europa Zachodnia została zdominowana przez lewicowy światopogląd i nawet jeśli rządzą partie z tzw. centroprawicy to realizowany jest lewicowy program kulturowy, gospodarczy czy społeczny. W tym wiele utopijnych rozwiązań, które obserwujemy też w forsowanej polityce klimatycznej. Zdrowy rozsądek, w tym zdrowy rozsądek w dbałości o przyrodę i klimat, nie jest w cenie. Ale kryzys jest zawsze tym momentem, który sprowadza wszystkich na ziemię. Sądzę, że będzie tak i w tym przypadku.

Dziękuję za rozmowę.

KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Jerzy Lipka - Obywatelski Ruch na Rzecz Energetyki Jądrowej
piątek, 26 marca 2021, 15:52

Głównym powodem braku racjonalnego działania UE w kwestii klimatu, jest egoistyczna irracjonalna postawa Niemiec, nastawionych na robienie gazowych biznesów z Rosją i jako rozprowadzającego na całą Europę tego surowca, oraz dogmatyczna, ideologiczna, nie mająca nic wspólnego ze zdrowym rozsądkiem postawa Zielonych i Socjalistów w większości (choć nie we wszystkich) krajach Europejskich. Zamiast zmniejszać emisję, uczyniły z kwestii klimatycznych zakładnika swoich ciemnych interesów wspartych urojeniami i patologiczną ideologią! Wyeliminowanie lub choćby istotne ograniczenie tych wpływów w UE pozwoliłoby na przywrócenie racjonalizmu w UE w tej kwestii, uwzględnienia atomu w Taksonomii i zrównania go w prawach z innymi technologiami ograniczającymi emisję! Bo na dzień dzisiejszy Zieloni to w wielu krajach główny wróg i przeszkoda w faktycznym obniżeniu emisyjności (nie w Finlandii).

Burnhilda
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 21:57

Ale o co chodzi z tym problemem z zielonym ładem? Rachunek za węgiel, ropę i gaz plus ich transport i spalanie to w perspektywie 2050 jakieś 3 000 mld złotych. Zielona transformacja między 1000 a 1500 mld złotych. Dwa razy taniej. Atom? Nie jestem przeciw jesli mówić o najnowszych technologiach, które dopiero będą wprowadzane do użytku. Przestarzałe bloki kosztujące po kilkadziesiąt mld/GWe to jakiś ponury żart

Andrzej K.
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 05:39

Zielony Ład jest całkowicie niezgodny z demokracją. Jego idea to "zaprogramowenie przyszłości" na sztywno od 2020 aż do 2050 roku, tak aby przyszłe większości demokratyczne nie miały nic do powiedzenia w dziedzinie energetyki tylko musiały przestrzegać planów z 2020 roku. A system, w którym większość demokratyczna nie ma nic do powiedzenia w kluczowej kwestii jak energetyka, to nie jest demokracja.

kraken
piątek, 26 czerwca 2020, 17:37

przerażające, że na scenie politycznej tylko on jest trzeźwy i racjonalny w tych tematach...

KNP
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 01:35

Niestety nie należy do okrągłostołowców, sodomitów itd. więc nie ma szans.

Kiks
sobota, 27 czerwca 2020, 00:50

Taaaa, rozsądny. Lepiej poczytaj jakie on ma pomysły. To typowy polski Talib. Kapliczka na każdym rogu i wszyscy taka sama fryzura. Niespecjalnie mu zmieniło się. Dalej klepie te same brednie. Tylko włoski bardziej przylizane. I lepiej wejrzyj w jego CV. On tak jak nie pracował, tak nie pracuje nadal. Ale o ekonomii i gospodarce leje wodę jak ksiądz na kazaniu. Ktoś kto nie potrafił sam utrzymać się miałby być prezydentem? Faktycznie, w tym kraju nietrudno znaleźć naiwnych wyznawców.

Marek
wtorek, 30 czerwca 2020, 18:20

Ja jestem wyznania Rzymskokatolickiego więc jest to oczywiste, że mnie jego światopogląd nie przeszkadza.

Kiks
piątek, 26 czerwca 2020, 16:50

Trochę to śmieszne, bo oprócz "mądrości" któe głosi i zakładania co kilka lat nowej maski to jego doświadczenie zawodowe nadal na tym samym poziomie czyli praktycznie zerowe. Na prezydenta? Trzeba mieć tupet.

Tweets Energetyka24