Unipetrol inwestuje 200 mln CZK w zakład pary technologicznej

9 kwietnia 2018, 14:29
MAD3bf8b1_profimedia_0012203773
Fot.:Spolana
Energetyka24
Energetyka24

Do 2019 r. spółka Spolana należąca do czeskiego Unipetrolu z grupy PKN Orlen wybuduje blok energetyczny, który będzie zasilał zakład w parę technologiczną. Koszt inwestycji, która ma rozpocząć się w drugim kwartale tego roku, wyniesie 200 mln CZK.

Jak poinformował Unipetrol, umowę na realizację tego przedsięwzięcia Spolana podpisała z konsorcjum CEZ Energeticke sluzby z grupy CEZ ESCO oraz Envir and Power Ostrava. Efektem będzie znaczne ograniczenie emisji zanieczyszczeń, w tym dwutlenku siarki i pyłu.

"Inwestycja warta 200 mln CZK wpisuje się w naszą średniookresową strategię modernizacji produkcji" – powiedział członek zarządu Spolany odpowiadający za pion inwestycji Filip Mikołajczyk, cytowany w komunikacie Unipetrolu. Jak wyjaśnił, blok kotłów zasilanych gazem ziemnym, który zastąpi tam ciepłownię na węgiel brunatny, spełniać będzie surowe limity emisji zanieczyszczeń, jakie zaczną obowiązywać w 2020 r.

Prezes CEZ ESCO Kamil Cermak zaznaczył, że kotły w nowym bloku energetycznym Spolany będą zaprojektowane zgodnie z najostrzejszymi wymaganiami, obejmującymi emisję substancji szkodliwych. "Emisja dwutlenku siarki zostanie zmniejszona o 99 proc., tlenków azotu i pyłu o 90 proc., a tlenku węgla o 60 proc." – dodał.

Spolana z siedzibą w Neratovicach jest jednym z największych podmiotów chemicznych w Czechach i jedynym w tym kraju producentem polichlorku winylu - PCW oraz kaprolaktamu. Wytwarza również wodorotlenek sodu, siarczan amonu i kwas siarkowy. Spółka należy do Unipetrolu, który w 2016 r. przejął tam 100 proc. udziałów za 1 mln euro od Anwilu, także wchodzącego w skład grupy Orlen.

Według Unipetrolu, w którym PKN Orlen posiada 94,03 proc. udziałów, w 2017 r. zysk netto Spolany wyniósł 434 mln CZK.

Grupa PKN Orlen posiada obecnie bloki energetyczne w Polsce - w Płocku, Włocławku, Jedliczu i Trzebini, a także w Czechach - w Litvinovie, Spolanie, Kolinie i Pardubicach oraz na Litwie - w Możejkach.

ML/PAP

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24