Tusk: Chcecie zakończyć agresję Rosji na Ukrainę? Zatrzymajcie Nord Stream 2

19 kwietnia 2021, 18:27
840_472_matched__p0weks_2b427fed6ca93818f86b363db34ed558
Fot. twitter.com/eucopresident

„To naprawdę takie proste” - skwitował Donald Tusk.

„Jeśli naprawdę chcecie zakończyć agresję Rosji na Ukrainę, musicie zatrzymać Nord Stream 2. To takie naprawdę proste” - napisał na Twitterze Donald Tusk. Jego słowa wybrzmiały w momencie gwałtownego wzrostu napięcia między Europą a Rosją, który zasadził się na informacjach o ataku rosyjskiego wywiadu na czeskie składy amunicji w 2014 roku. Oliwy do ognia dolały też doniesienia o fatalnym stanie zdrowia Aleksieja Nawalnego, rosyjskiego opozycjonisty przebywającego w kolonii karnej.

Tusk od dawna krytykował Nord Stream 2. Jako szef Rady Europejskiej próbował przekonać Komisję Europejską do porzucenia tej inwestycji, m. in. w trakcie negocjacji dotyczących warunków budowy.

Nord Stream 2 to kontrowersyjny podmorski gazociąg, który połączyć ma Rosję i Niemcy. Jest ukończony w około 96%. Umożliwi on przerzucenie na Bałtyk tranzytu rosyjskiego gazu z państw takich, jak Ukraina czy Białoruś.

image

 

KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Polak
środa, 21 kwietnia 2021, 10:11

Panie Tusk wpłyń Pan na swoją chlebodawczynię Angielę Merkel żeby przestała współpracować z Putinem w sprawie Nord Stream 2. Zobaczymy, czy się Panu to uda. W końcu musi Pani kanclerz mieć dochodowy przychód na emeryturze.

HeHe
czwartek, 22 kwietnia 2021, 12:37

Pani kanclerz Merkel współpracując z Putinem w sprawie Nord Stream 2 po prostu dba o niemiecki interes narodowy. Ciężko to zrozumieć tym których interesuje przede wszystkim swój własny "dochodowy przychód" :)

Michnik
wtorek, 20 kwietnia 2021, 12:42

Ja krytykowałem od kołyski, a ten Pan od dawna.... Ja nie miałem możliwości, a ten Pan siedział na tronie Europy i nic w tym temacie nie zrobił. Została tylko pamiątkowa fotka jak pomaga jakiemuś staruszkowi założyć marynarkę. gdybym wcześniej nie znał tego nazwiska to bym pomyślał, że to jeden z tych unijnych lokai, który zapomniał założyć na szyję swojego pozłacanego łańcucha. I tak pewnie pomyślała cała reszta unijnych obywateli bo jak znam życie nikt nie wie kim był czy jest ten Pan. A teraz te gadki to NS2. Lepiej by milczał... Ale tak jak powiedział bodajże Mitterrand "stracił jedyną szanse, żeby siedzieć cicho". Jak zwykle zresztą...

Buczacza
wtorek, 20 kwietnia 2021, 09:07

Jest to jakieś rozwiązanie. Nie będę udawał podoba mi się. Myślę że jeszcze bardziej ciekawa opcja. To powolna ale jednak redukcja zamówień na węglowodory. Są umowy więc kraje cywilizowane. W przeciwieństwie do rosji putina je respektują. Spójrzmy prawdzie w oczy. Współczesna rosja putina to kraj, który jest na wojnie z całym światem ! Kraj całkowicie nieprzewidywalny państwo,które nie przestrzega zasad i umów. Ostatnio przekonała się o tym Słowacja.

wtorek, 20 kwietnia 2021, 13:50

Cały świat to kto? Stany Zjednoczone wycofały się z wielu ustaleń w ostatnich latach. Mają wiele baz wojskowych w wielu krajach. Ich elity są szalone i stare. Są całkowicie nieprzewidywalne i niebezpieczne, podpalacze wojny. A Polska im pomaga. Zadaj sobie pytanie po czyjej stronie są Chiny, Azja, Ameryka Południowa, Bliski Wschód?Zachód już przegrał.

Davien
wtorek, 20 kwietnia 2021, 20:40

Po stronie tegoz Zachodu a przeciwko rozpasanej hordzie barbarzycó z Rosji.

HeHe
środa, 21 kwietnia 2021, 19:01

Szczególnie Chiny i Bliski Wschód :)) Poza tym USA to nie Zachód bo Zachód to zachodnia Europa.

Buczacza
czwartek, 22 kwietnia 2021, 14:56

Jak zawsze Semper Fidelis. Przy okazji jak zawsze głupoty. Jak zawsze służę radą i pomocą. Zachód w tym temacie to pewna idea. Pewien dogmat tak obcy i niezrozumiały na wschodzie. A mianowicie możliwość oddania głosu w wyborach? Wolne media tudzież sądy. A nawet tak prozaiczna rzecz jak opozycja, media a nawet prawo. To zachód czyli my! A wy to odwrotnie. Chyba nie muszę podawać przykładów z twojego ulubionego i kochanego kraju?

HeHe
sobota, 24 kwietnia 2021, 17:06

Właśnie. Jak zwykle głupoty ale skoro tłumaczyłem wielokrotnie to życzliwie spróbuję i tym razem. Otóż w tym KONTEKŚCIE chodzi o to, że od dawna nie tylko nie ma już wspólnego stanowiska Zachodu wobec Rosji (patrz stanowisko Niemiec, Francji, krajów Beneluxu, Włoch, Austrii, Finlandii, różne stanowisko różnych krajów skandynawskich, Stanów Zjednoczonych czy Kanady) ale wręcz nie ma już Zachodu w znaczeniu wspólnoty jak było to w okresie zimnej wojny. Aby jednakże móc orientować się w tych sprawach polecałbym śledzić wydarzenia na arenie międzynarodowej wraz z ewolucją kontaktów władz ww. krajów ze wspomnianą Rosją PRZYNAJMNIEJ od czasu upadku ZSRR i powstania FR.

Buczacza
sobota, 24 kwietnia 2021, 21:43

Tą ewolucję widać od 2 tyg. w przypadku relacji czesko-rosyjskich! A także Holandii, Słowacji i państw skandynawskich! Na koniec zwracam uwagę na wspólne stanowisko"zachodu" w sprawie sankcji wobec rosji. A także poparcie dla Ukrainy tego "zachodu"! Przy okazji dalej czekam na odpowiedzi na proste pytania. Czy może mam uznać , że na przykład spektakularne zwycięstwa nad moskiewskimi hordami nie cieszą takiego wybitnego polskiego patriotę i intelektualistę jak Ty? Tym bardziej że następne spektakularne zwycięstwa na horyzoncie...

HeHe
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 19:52

Przypominam o tym, że zgodnie z historycznymi faktami było już paru takich którzy widzieli na horyzoncie swoje spektakularne zwycięstwa za bezkresach Rosji lub Związku Radzieckiego a poparcie "Zachodu" czyli krajów unijnych dla sankcji wobec Rosji wynika z FASADOWOŚCI tych sankcji ponieważ na prawdziwe sankcje stara Unia czyli zachód Europy nie chciał się zgodzić. Ponadto nawet DEKLAROWANE (nie pisząc o realnym) poparcie dla Ukrainy także jest inne ze strony naszych władz, władz Litwy, Łotwy i Estonii a inne ze strony władz najważniejszych krajów starej Unii jak Niemcy, Francja i Włochy. Natomiast Czechy pomimo czesko-rosyjskich wydaleń dyplomatów i wykluczenia Rosatomu z przetargu na budowę elektrowni nadal pragmatycznie popierają budowę Nord Stream 2.

HeHe
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 18:01

Przypominam, że zgodnie z historycznymi faktami było już paru takich którzy widzieli na horyzoncie swoje spektakularne zwycięstwa za bezkresach Rosji lub Związku Radzieckiego a poparcie "Zachodu" czyli krajów unijnych dla sankcji wobec Rosji wynika z FASADOWOŚCI tych sankcji ponieważ na prawdziwe sankcje stara Unia czyli zachód Europy nie chciał się zgodzić. Ponadto nawet DEKLAROWANE (nie pisząc o realnym) poparcie dla Ukrainy także jest inne ze strony naszych władz, władz Litwy, Łotwy i Estonii a inne ze strony władz najważniejszych krajów starej Unii jak Niemcy, Francja i Włochy. Natomiast Czechy pomimo czesko-rosyjskich wydaleń dyplomatów i wykluczenia Rosatomu z przetargu na budowę elektrowni nadal pragmatycznie popierają budowę Nord Stream 2.

fortu
poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 23:16

A kto to ma zrobic, Niemcy powiedziały aby NS II nie łaczyc z ukrami.

Tweets Energetyka24