Reklama

Gaz

Eksport rosyjskiego gazu do UE wzrósł na początku października o 35,8%

  • “Śnieżnik 2” simulator training session. Image: www.snieznik.info
    “Śnieżnik 2” simulator training session. Image: www.snieznik.info

Szef Gazpromu, Aleksiej Miller, poinformował, że w pierwszych 10 dniach października eksport rosyjskiego gazu do UE wzrósł o 35,8% w porównaniu z analogicznym okresem w 2014 r.

Powyższe dane strona rosyjska postanowiła na specjalnej konferencji prasowej powiązać z kwestią budowy Nord Stream 2 – nowego gazociągu, który zwiększy moce eksportowe Gazpromu nad Bałtykiem. Zdaniem Millera świadczą one o rosnącym zapotrzebowaniu na „błękitne paliwo” w Europie i stanowią naturalną bazę dla Gazociągu Północnego 2, który Rosjanie zamierzają zbudować wraz z zachodnimi partnerami. Zdaniem menadżera – Niemcy, Francja, Włochy i hub gazowy w Baumgarter (Austria) to dla niego docelowe rynki.

Wypowiedź Millera wpisuje się w szerszy trend promowania projektu Nord Stream 2 w Europie. W podobnym tonie wypowiadał się ostatnio Władimir Putin na forum „VTB Capital” oraz prezesi spółek zaangażowanych w budowę nowej rury nad Bałtykiem.

Warto dodać, że wzrost eksportu gazu rosyjskiego wynika z jego niskich cen spowodowanych przecenami ropy naftowej na globalnych rynkach. Część państw rozbudowuje także nadal swoje zapasy przed zimą. Poza tym w ubiegłym roku Gazprom sprzedał rekordowo niski wolumen surowca.

Zobacz także: KE nie będzie karać Gazpromu? „Postępowanie antymonopolowe można rozstrzygnąć polubownie”

Zobacz także: Niemiecka firma zainwestuje 2 mld euro w Nord Stream 2

 

Reklama

Komentarze

    Reklama