Eksperci ONZ: Mimo kryzysu gospodarczego Korea Płn. wciąż rozwija broń jądrową i rakietową

5 października 2021, 15:50
41750425911_d8d73196ea_k
Fot. Unsplash

Korea Płn. kontynuowała w tym roku prace nad swoim programem zbrojeń jądrowych i balistycznych, mimo trudnej sytuacji gospodarczej, którą dodatkowo pogorszyła pandemia Covid-19 – ocenili eksperci ONZ w raporcie opisywanym we wtorek przez agencję Yonhap.

W przedstawionym w poniedziałek sprawozdaniu eksperci ONZ zaznaczyli również, że reżim w Pjongjangu w dalszym ciągu obchodził nałożone na niego międzynarodowe sankcje. Poszukiwał m.in. za granicą materiałów i technologii do swojego programu zbrojeń.

„W okresie, którego dotyczy raport, pomimo skupienia się na pogarszających się problemach gospodarczych kraju, Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna wciąż utrzymywała i rozwijała swój program jądrowy i pocisków balistycznych” – ocenili eksperci, używając oficjalnej nazwy Korei Płn.

W publikowanym co pół roku raporcie zaznaczono, że w ostatnim w okresie Korea Płn. nie przeprowadziła testów międzykontynentalnych pocisków balistycznych (ICBM) ani prób jądrowych. Odbyły się jednak testy pocisków balistycznych krótkiego zasięgu, mimo że sankcje Rady Bezpieczeństwa ONZ zabraniają Korei Płn. prac nad jakimikolwiek pociskami balistycznymi.

W ostatnich dniach Korea Płn. przeprowadziła szereg prób pocisków, w czasie których według oficjalnych północnokoreańskich mediów testowano między innymi „nowy pocisk hipersoniczny” – przypomina Yonhap.

Reklama
Reklama

Eksport z Korei Płn. towarów zakazanych przez rezolucje ONZ, takich jak węgiel, prowadzony był na „znacznie zmniejszoną” skalę, a import produktów naftowych, również ograniczony sankcjami, spadł w pierwszej połowie roku. Pjongjang wciąż omijał jednak sankcje poprzez tworzenie skomplikowanych sieci własności statków używanych do szmuglowania towarów – ocenili eksperci.

„Dostęp Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej do międzynarodowych instytucji finansowych trwał, podobnie jak obecność za granicą pochodzących z tego kraju pracowników, zarabiających pieniądze na użytek państwowych programów” – napisano.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Niuniu
czwartek, 7 października 2021, 05:04

Mimo szlejącej pandemi i pogłebiającego się zadłużenia Polski Nasz Rząd podjął decyzję o wydaniu kolejnych dziesiątków miliardów zł na zakupy nowej broni dla Polskiej Armii. Zupełnie jak Kim w KRLD. I co z tego?

Davien
czwartek, 7 października 2021, 19:46

Niuniu, po pierwsze pandemia obecnie to szaleje u was w Rosji a nie w Polsce, po drugie Polska to nie upadły komunistyczny skansen jak Korea Północna wiec skończ te żałosne manipulacje.

Fanklub Daviena i GB
środa, 6 października 2021, 01:48

Gdyby nie rozwijała, to USA by na nią napadły i skończyłaby jak Afganistan, Irak, Haiti czy Libia albo Syria i nie można zapomnieć o Jugosławii... :D

ciekawy
wtorek, 5 października 2021, 18:44

Ten kraj to definicja nieskończonego kryzysu gospodarczego więc dziwny to argument.

Tweets Energetyka24