Reklama

Prognoza Energy Information Administration mówi również, że w roku 2017 za baryłkę europejskiego benchmarku trzeba będzie zapłacić ok. 50 $. W przypadku amerykańskiej odmiany WTI (West Texas Intermediate) średnia cena ma wynieść w bieżącym roku 38,54 $ (spadek o 24% w porównaniu z szacunkami z grudnia), a w przyszłym 47 $.

Departament nie dokonał znaczącej korekty perspektyw wydobycia „czarnego złota” na terytorium Stanów Zjednoczonych - ani w obecnym, ani w przyszłym roku. Produkcja ma wynieść odpowiednio 8,7 -  8,8mln b/d oraz 8,5 mln b/d.

Przypomnijmy, że według prognoz banku Morgan Stanley, spodziewane wzmocnienie dolara (wywołane m.in. kryzysem na chińskiej giełdzie) może sprawić, że cena ropy Brent spadnie wkrótce do poziomu 20 - 25 $ za baryłkę. Wpływ sytuacji w Chińskiej Republice Ludowej na rynki jest bardzo duży z jeszcze jednego powodu - kraj ten należy do największych konsumentów "czarnego złota" na świecie. Kondycja tamtejszej gospodarki (oraz jej energochłonność) jest zatem ściśle skorelowana z możliwościami rynku w zakresie zmniejszania obserwowanej od dłuższego czasu nadpodaży surowca - wg. ekspertów OPEC wynosi ona obecnie 1,5 - 2 mln baryłek dziennie.

Zobacz także: Orlen podpisał umowy z Shellem, BP i Łukoilem

Zobacz także: Rosyjski minister: możliwe dziesiątki lat niskich cen ropy

Reklama
Reklama

Komentarze