Reklama

Gaz

EBI oraz EBOiR pomogą w dywersyfikacji dostaw gazu do UE

Międzynarodowe instytucje finansowe na czele z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym i Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju mogą włączyć się w finansowanie Gazociągu Transadriatyckiego powiedział dyrektor zarządzający inwestycji Ian Bradshaw. 

"Projekt Gazociągu Transadriatyckiego spodziewa się otrzymać finansowanie z wielu instytucji międzynarodowych na czele z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju oraz Europejskim Bankiem Inwestycyjnym" - poinformował Bradshaw Agencję "Trend". W maju dyrektor EBOR ds. energetycznych Riccardo Puliti poinformował, że Bank rozważa finansowanie projektu budowy gazociągu kwotą wysokości do 1,5 miliarda euro, z czego 500 milionów euro będzie pochodzić z funduszy własnych banku a miliard ze środków konsorcjum kredytowego.

Gazociąg Transadriatycki będzie stanowić element Południowego Korytarza Gazowego, w którego skład wejdzie jeszcze rozbudowany Rurociąg Południowokałkaski i Gazociąg Transanatolijski. W chwili obecnej jest to jeden z bardzo niewielu europejskich projektów służących dywersyfikacji źródeł dostaw, który znajduje się w fazie realizacji. Uruchomienie tranzytu surowca tą trasą będzie niosło ze sobą wieloaspektowe korzyści – pozwoli nie tylko zmniejszyć uzależnienie od rosyjskiego gazu, ale stanie się również narzędziem nacisku w negocjacjach z Moskwą, trwale wpływając na architekturę bezpieczeństwa energetycznego Starego Kontynentu. 

Zobacz także: 400 mln zł strat rocznie z powodu niezbudowania Baltic Pipe

Zobacz także: Austriacki ambasador broni budowy Nord Stream II

Reklama

Komentarze

    Reklama