Dolnośląskie: NFOŚiGW przeznaczy 2 mln zł na termomodernizację szpitala w Jaworze

17 maja 2021, 13:01
szpital jaworzno
Fot. Facebook.com/SP ZOZ Szpital Wielospecjalistyczny w Jaworznie

NFOŚiGW przeznaczy 2 mln zł na inwestycję poprawiającą efektywność energetyczną szpitala – Jaworskiego Centrum Medycznego. Pozwoli to zminimalizować zużycie energii, uzyskać lepsze ocieplenie budynków placówki oraz podwyższyć standard opieki medycznej.

Przekazania 2 mln zł dotacji odbyło się w poniedziałek w siedzibie Starostwa Jaworskiego. Umowę w tej sprawie podpisali prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Maciej Chorowski oraz prezes zarządu JCM Sp. z o.o. Joanna Madejczyk-Białowąs. W spotkaniu uczestniczyli także marszałek Sejmu Elżbieta Witek, minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka oraz starosta jaworski Aneta Kucharzyk - podano w komunikacie resortu klimatu i środowiska.

W ramach, kosztującego niewiele więcej niż udzielona dotacja – bo w całości ok. 2,1 mln zł, projektu zaplanowano przeprowadzenie termomodernizacji budynków szpitala o powierzchni całkowitej 2738 m kw., modernizację 654 punktów oświetlenia wewnętrznego oraz wdrożenie zarządzania ciepłem. Ponadto na budynku szpitala zamontowana zostanie instalacja fotowoltaiczna produkująca prąd elektryczny. Przyniesie to 45,04 MWh/rok wytworzonej energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zaznaczyła, że szpital ten jest bardzo ważny dla regionu - aktualnie funkcjonuje tu m.in. kilkadziesiąt łóżek tzw. covidowych.

„Obok efektów środowiskowych, projekt niewątpliwie poprawi warunki leczenia chorych, ale i samą estetykę wnętrz, fasadę – budynki zostaną odnowione. Istotne jest tu także wspieranie lekarzy w ich ciężkiej pracy. Chcemy m. in. takim rozwiązaniami finansowymi i organizacyjnymi poprawić komfort i efektywność ich pracy” – podkreśliła Witek.

Marszałek Sejmu przypomniała o szczególnych okolicznościach i wyzwaniach, jakie pojawiły się po wybuchu pandemii koronawirusa. „Lekarze są superbohaterami obecnych czasów. Są ludźmi z powołania, ale na pewno chcieliby pracować w jak najlepszych warunkach. Realizacja tego przedsięwzięcia na pewno ułatwi leczenie i opiekę nad pacjentami” – wskazała Witek.

Zdaniem ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki, wspierając finansowo i w pewnym zakresie organizacyjnie inwestycję w Jaworze, wykonujemy kolejny ruch w kierunku poprawy jakości powietrza w Polsce.

Reklama
Reklama

„Z konsekwencją, krok po kroku, skutecznie realizujemy nasz plan antysmogowy. Przedsięwzięcie to będzie wpisywać się też w strategię Komisji Europejskiej - tzw. falę renowacji, a więc uporządkowane wysiłki całej Wspólnoty na rzecz redukcji emisji CO2 do atmosfery. Budynki odpowiadają przecież w dużym stopniu za zużycie energii i emisję szczególnie, kiedy są w niskim standardzie energetycznym. Podwyższanie ich efektywności energetycznej to dla nas także ważne działanie w kontekście wspólnotowym” – wyjaśnił Kurtyka.

Maciej Chorowski, prezes NFOŚiGW poinformował, że przedsięwzięcie będzie wsparte dotacją bezzwrotną ze środków krajowych.

„Zwracam tu uwagę na kompleksowość termomodernizacji szpitala w Jaworze. Tylko działania o takim charakterze mogą przynieść stałe efekty środowiskowe. Efektywne gospodarowanie energią będzie tu sprzężone z wykorzystaniem energii ze słońca (OZE). Oczywiście satysfakcjonujące jest także to, że projekt przyniesie placówce realne oszczędności finansowe, a tym samym środki te będzie można przeznaczyć na inne działania organizacyjne i systemowe, które zaprocentują lepszym funkcjonowaniem placówki” – dodał prezes NFOŚiGW.

Jak podano w wyniku realizacji przedsięwzięcia, osiągnięte zostaną dodatkowe efekty ekologiczne: zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery (o 261,31 ton/rok) oraz redukcja zużycia energii pierwotnej w budynkach niepublicznych (o 3688,71 GJ/rok). Inwestycja przeprowadzona do końca 2022 r. przyniesie zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych szpitala i istotną poprawę komfortu korzystania z jego wyremontowanych, zmodernizowanych budynków. Środki przekazane jako dotacja dla projektu pochodzą z zasobu Programu Priorytetowego NFOŚiGW Budownictwo energooszczędne: Część I: Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
ADRIAN
poniedziałek, 17 maja 2021, 17:47

Jawor na Dolnym Śląsku a zdjęcie z Jaworzna na Śląsku ?

Tweets Energetyka24