Czechy: postępowanie wstępne przed przetargiem na elektrownię jądrową bez firm z Chin i Rosji

21 czerwca 2021, 16:12
Nuclear.power.plant.Dukovany
Fot. Wikimedia
Energetyka24
Energetyka24

Firma Elektrownia Dukovany II z Grupy CzEZ wystosowała w poniedziałek list do trzech firm z prośbą o udostępnienie informacji dotyczących bezpieczeństwa. Otrzymali go Francuzi. Amerykanie i Koreańczycy z Południa. Listu nie dostali Rosjanie i Chińczycy.

Pismo z prośbą o informacje istotne dla bezpieczeństwa energetycznego i państwowego, dotyczące m.in. danych o strukturze własności zostały wystosowane do francuskiego EdF, amerykańskiego Westinghouse i południowokoreańskiej KHNP - poinformował rzecznik spółki CzEZ Ladislav Krziż. Zgodnie z wcześniejszą decyzją rządu kwestionariuszy nie wysłano do Rosatomu oraz CGN.

Rozstrzygnięcie dotyczące ostatecznego zaproszenia konkurentów do przetargu ma zapaść w listopadzie, a więc już po wyborach parlamentarnych planowanych na 8 i 9 października 2021 r.

"Chodzi przede wszystkim o wyjaśnienie struktury własności, łańcucha dostaw, powiązań zainteresowanych podmiotów z państwem, (pozyskanie) informacji o ewentualnych problemach z realizacją projektów, o możliwych zarzutach i wszelkich innych problemach związanych z projektami dotyczącymi energii jądrowej, transferem technologii oraz know-how" – stwierdził Krziż.

Reklama
Reklama

Możliwy udział rosyjskiej i chińskiej firm w przetargu na budowę nowego bloku w elektrowni jądrowej w Dukovanach krytykowała część opozycji i niektórzy eksperci ds. bezpieczeństwa. O zamiarze niezapraszania strony chińskiej do przetargu poinformowało Ministerstwo Przemysłu i Handlu pod koniec marca. Rosyjski Rosatom został wykreślony z planów przetargowych przez rząd w połowie kwietnia w odpowiedzi na informacje o udziale rosyjskich służb w eksplozjach w magazynach amunicji w Vrbieticach w 2014 r.

Gwarancje dotyczące bezpieczeństwa przy budowie nowego bloku mają mieć charakter prawny. Izba Poselska w ubiegłym tygodniu zdecydowała, że można rozważać udział w projekcie technologii pochodzącej od dostawców z krajów, które respektują międzynarodowe porozumienie w sprawie zamówień publicznych. Rosja i Chiny nie należą do grona tych państw.

Nowy blok w elektrowni jądrowej w Dukovanach najprawdopodobniej będzie w całości finansowany przez państwo. Uwzględniając aktualne ceny kosztować będzie około 6 mld euro. Niektórzy eksperci utrzymują, że koszty będą wyższe.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 14
New user
czwartek, 24 czerwca 2021, 16:23

Ten blok idealnie zastąpi Turów (średnia produkcja za zeszły rok to 0.8GW). Do tego czasu trzeba będzie wpompować w Turów dziesiątki mld zł w emisję C02. Koszt umowy z Czechami to drobne kwoty przy tej skali.

Autorski
środa, 23 czerwca 2021, 15:04

Czyli co, konstrukcje z Rosji i Chin są złe bo zakłamany świat mediów i poprawności polityki zachodu, uznaje te kraje za "komunistyczne" bądź jakiś inny tam wymysł? To są kraje kapitalistyczne pełną gębą. Dużo lepiej zarządzane niż tzw. "zgniły zachód", który potrafi jedynie dokręcać śrubę i popadać w dekadencję oraz podnosić podatki. Co z resztą widać po wzroście gospodarczym, pomimo licznych ataków i nakładanych embarg. Większość siły zachodu jest pozorna, bo bez sił wytwórczych Chin, nie istnieją i dobrze o tym wiedzą. Okazjonalnie potępiając i wygrażając niedobitkami swojej armii. Mają za to mnóstwo propagandzistów. Tymczasem VVER-1000/1200 to obecnie najbezpieczniejsze konstrukcje 3 i 3+ generacji reaktorów jądrowych. Jak na reaktor wodny to są bardzo dobrą konstrukcją. Jeszcze nie tak ekonomiczne i rozsądne podejście jak w 4 generacji reaktorów ale i na to przyjdzie pora.

Davien
niedziela, 27 czerwca 2021, 17:53

Nie trzeba było Rosjaninie wysadzac czechom magazynów. I jak widac nie chca starych VVeR-1000/1200 ale wola nowoczesne i niezawodne konstrukcje z Zachodu i Korei płd.

niedziela, 27 czerwca 2021, 01:57

Rosja i Chiny wzór kapitalizmu i wolności.... Jak widać Czesi mają inne zdanie.

Popo
wtorek, 22 czerwca 2021, 12:31

Ale oddziaływanie na Polskę jest ogromne. I cyk pozew do Trybunału z obowiązkiem natychmiastowego wyłaczenia.

Xd
wtorek, 22 czerwca 2021, 07:51

No to wiadomo kto prowadził śledztwo

Parsifal7
wtorek, 22 czerwca 2021, 02:19

Ciekawe dlaczego Niemcom nie przeszkadza EJ w Czechach a przeszkadza u nas. To daje do myślenia. A tak na marginesie, to wszystko pokazuje jak jesteśmy zapoznieni nawet względem.Czechow czy Rumunów jeśli chodzi o energetykę. To także pokazuje jak gigantyczny błąd popełniono w Zarnowcu. Już najwyższy czas naprawić ten historyczny błąd. Jak najszybciej. Dosc gadania, dosc politykierstwa, dosc urzedniczego gledzebia. Czas najwyższy na specustawe i rozpoczęcie procedur lokalizacyjnych. Jak najszybciej bo i tak jesteśmy pod ścianą. Cierpliwość sie też już kończy samorządom które chcą wiedzieć na czym stoją jeśli chodz i o EJ

Davien
niedziela, 27 czerwca 2021, 17:55

Niemcom przeszkadzaja EJ w całej Unii ale ich juz usadzono i mogą sobie jedynie popłakać jaka ta Unia zła i nie chce elektrowni jadroych się pozbywać.

Tweets Energetyka24