Coraz więcej norweskiego gazu w Polsce - PGNiG podpisało kolejną umowę

16 października 2020, 13:43
3538481443_d185f19678_c
Fot. Lemsipmatt / Flickr
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


PGNiG Supply & Trading i Aker BP podpisały kontrakt kupna-sprzedaży gazu pochodzącego ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Dostawy paliwa gazowego rozpoczęły się w październiku 2020 roku.

Podpisana umowa to kolejny krok PGNiG Supply & Trading (PST) z Grupy Kapitałowej PGNiG do umocnienia jej obecności na hurtowym rynku gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. W przyszłości zakontraktowany surowiec będzie mógł być sprowadzany na rynek polski, a stamtąd również do innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, z wykorzystaniem gazociągu Baltic Pipe.

Cieszymy się z możliwości współpracy z tak renomowanym partnerem jak Aker BP. Udało nam się wypracować porozumienie, które stanowi solidną podstawę do dalszego zacieśnienia relacji pomiędzy obiema stronami – powiedział Jerzy Kwieciński, prezes zarządu PGNiG SA, które jest wyłącznym właścicielem PST.

W najbliższych latach PST planuje znacząco zwiększyć aktywność na rynku norweskim. Umowa z Aker BP to ważny krok na drodze do budowy przez PST portfela kontraktów z partnerami działającymi w tym regionie.

Grupa Kapitałowa PGNiG, poprzez spółkę PGNiG Upstream Norway, i Aker BP współpracują ze sobą również przy produkcji węglowodorów. Obie spółki są współudziałowcami kilku koncesji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

PST dynamicznie rozwija działalność nie tylko w Norwegii, ale także na hurtowym rynku gazu w Europie Środkowo-Wschodniej. W 2020 roku spółka rozpoczęła handel gazem w Czechach i na Słowacji i w najbliższym czasie planuje wejść na rynek węgierski. Poprzez oddział w Londynie, PST rozwija kompetencje w obszarze obrotu LNG. W ciągu ostatnich trzech lat PST zrealizowało liczne transakcje spotowe i średnioterminowe na dostawy gazu skroplonego zapewniając Grupie PGNiG widoczną pozycję na dynamicznie rosnącym rynku międzynarodowego handlu LNG.

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Marek1
niedziela, 18 października 2020, 12:16

A kiedy w końcu realnie ruszy budowa BP, bo póki co to od lat już inwestycja czysto teoretyczno-medialna.

Niuniu
piątek, 16 października 2020, 17:40

Coś kupujemy lub kupimy. Ale co? LNG czy gaz ziemny i ile. Że, nie spytam o cenę bo ta jest oczywiście tajemnicą handlową. Dla polskich obywateli. Na "zachodzie" cena będzie szybko znana. Aker to spółka giełdowa i publikuje takie dane.

pd
poniedziałek, 19 października 2020, 16:18

Spółki giełdowe nie ma obowiązku publikacji jednostkowych danych z umów, a w corocznych sprawozdaniach są wyłącznie ogólne i sumaryczne zestawienia. Także obowiązkowe komunikaty nie wymagają podania konkretnych danych, a jedynie faktu zawarcia "istotnej umowy". Można to łatwo sprawdzić choćby przeglądając we właściwym sądzie rejestrowym dane np. PGNIG.

sobota, 17 października 2020, 17:03

Myślę że Norwedzy wiedzą ile gazu mają lepiej niż forumowy wojownik gazpromu.

Buczacza
poniedziałek, 19 października 2020, 13:48

Dobre.

Tweets Energetyka24