Chińczycy zbudowali gigantyczną platformę wiertniczą

20 maja 2021, 15:35
Fot. www.cnoocltd.com : ilustracyjne
Fot. www.cnoocltd.com / ilustracyjne

Chińczycy zakończyli instalację gigantycznej platformy wiertniczej, zlokalizowanej na południowy wschód od Hongkongu. Obiekt ma zostać oddany do użytku jeszcze w tym roku.

Platforma znajduje się 200 km od wybrzeży Hongkongu, na Morzu Południowochińskim. Jej łączna wysokość wynosi 218 metrów, z czego aż 145 m znajduje się pod wodą. Waży ok. 30 tysięcy ton. To największy tego typu obiekt w Chinach.

Po rozpoczęciu funkcjonowania platforma będzie eksplorować złoża Lufeng 14-4 i Lufeng 14-8. Spółka China National Offshore Oil Corp. (CNOOC) poinformowała, że jest to pierwsza próba zagospodarowania głębokich i trudno dostępnych złóż ropy na wspomnianym wyżej akwenie.

Reklama
Reklama

Krajowe wydobycie ropy i gazu z morskich złóż w 2020 roku przekroczyło 65 mln ton - jeśli wierzyć tamtejszym, producentom jest to pierwsza taka sytuacja w historii. 

CNOOC deklarowała niedawno zwiększenie wydobycia w ramach nowego planu pięcioletniego (2021 - 2025). Kompleks Lufeng, kiedy zostanie już w pełni uruchomiony, ma być jedną z głównych sił napędowych chińskiego wzrostu wydobycia.

W kontekście chińskich planów dotyczących sektora energii warto przypomnieć, że firmy z Kataru oraz Chin negocjują partnerstwo w ramach największego na świecie projektu LNG . To inwestycja, której wartość sięga prawie 30 miliardów dolarów.

Arabskie media informowały niedawno, że trwają obecnie negocjacje pomiędzy trzema energetycznymi gigantami - Qatar Petroleum oraz PetroChina i Sinopec. Koszt projektu szacowany jest na 28,75 mld dolarów. Spekuluje się, że Chińczycy mogliby zaangażować się kapitałowo w zamian za udziały.

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24