Chińczycy podpisali dużą umowę na zakup amerykańskiego LNG

9 listopada 2020, 16:05
48699576913_cf9f66adf5_k
Fot. kees torn / Flickr

Po raz pierwszy od początku wojny handlowej Chiny podpisały kilkuletnią umowę na dostawy skroplonego gazu ziemnego ze Stanów Zjednoczonych - informuje agencja Bloomberga.

Foran Energy Group poinformowała o podpisaniu umowy ramowej z amerykańskim koncernem Chaniere Energy. Obejmuje ona realizację 26 dostaw LNG w latach 2021 - 2025. Do zawarcia porozumienia doszło podczas dorocznej konferencji w Szanghaju. Ceny surowca będą powiązane z notowaniami Henry Hub.

Analitycy Bloomberga zwracają uwagę, że wyjątkowość powyższego kontraktu polega na tym, iż po „wybuchu” wojny handlowej chińskie firmy przestały podpisywać długoterminowe kontrakty z amerykańskimi dostawcami. Sytuacja ta uległa zmianie po zawarciu umowy handlowej USA - Chiny oraz... przegranej Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich.

Dane za pierwszą połowę roku wskazują na zwiększenie chińskiego wydobycia gazu (w ujęciu całościowym) o ponad 10%. Przełożyło się to na 94 mld m3. Bardzo możliwe, że również na to, że chiński import skroplonego gazu ziemnego pobije w tym roku kolejny rekord. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest rosnący popyt ze strony odbiorców przemysłowych. Analitycy szacują, że w całym roku 2020 Chiny sprowadzą 65-57 mln ton skroplonego gazu ziemnego. W porównaniu z rokiem ubiegłym oznacza to wzrost o 10%.

KomentarzeLiczba komentarzy: 1
dim
poniedziałek, 9 listopada 2020, 20:06

A może oni nie wiedzą, że "to się nie opłaca" ?

Tweets Energetyka24