Reklama

Orlen walczy o przejęcie Polimerów Police. Grupa Azoty idzie na współpracę

Autor. X.com/@Grupa_Azoty

Termin porozumienia pomiędzy spółką Orlen oraz Grupą Azoty został przedłużony do 12 maja. Zostało pierwotnie podpisane Oznacza to dalszą współpracę, która ma na celu przejęcie przez Orlen większości akcji Grupy Azoty Polyolefins.

„Zarząd spółki Grupa Azoty (…) informuje o zawarciu w dniu 31 marca 2025 roku aneksu do Umowy o Współpracę i Stabilizację pomiędzy Kluczowymi Interesariuszami w ramach realizacji projektu Polimery Police (…) z dnia 19 grudnia 2024 roku przez Emitenta, Grupę Azoty Zakłady Chemiczne Police (…), Grupę Azoty Polyolefins (…), Orlen (…), Hyundai Engineering Co., Ltd. oraz Korean Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation wydłużającego okres obowiązywania umowy do dnia 12 maja 2025 roku” – podano w komunikacie.

Jak informowała spółka 19 grudnia ub.r., Grupa Azoty i Orlen potwierdziły tym samym chęć prowadzenia dalszej analizy opcji strategicznych w ramach listu intencyjnego z września 2024 r. dotyczących Grupy Azoty Polyolefins. Dokument mówił o analizach możliwości zawarcia potencjalnych transakcji w obszarze polimerów, w tym ze szczególnym uwzględnieniem spółki Grupa Azoty Polyolefins.

YouTube cover video

Analizy miały też dotyczyć produkcji i sprzedaży kaprolaktamu oraz poliamidu 6, a także współpracy w ramach portu morskiego w Gdańsku, należącego do spółki Grupa Azoty Fosfory.

Reklama

Założenia projektu

Nowa instalacja Polimery Police Grupy Azoty Polyolefins należącej do Grupy Azoty ma produkować rocznie 437 tys. ton polipropylenu i 429 tys. ton propylenu. Kompleks Polimery Police obejmuje również Morski Terminal Gazowy – Gazoport z terminalem przeładunkowo-magazynowym, zapewniającym możliwość dostarczania drogą morską propanu i etylenu, czyli surowców niezbędnych do produkcji.

Jak podały w grudniu 2024 r. Azoty, zgodnie z umową Hyundai Engineering Co., Ltd. (HEC) zobowiązał się m.in., że odroczy płatność faktur wskazanych w umowie dotyczących prac zrealizowanych przez HEC w wykonaniu umowy EPC oraz wszelkich innych faktur, które mogłyby zostać wystawione w okresie trwania umowy.

HEC zobowiązał się również do przedłużenia okresu obowiązywania gwarancji należytego wykonania umowy EPC. Grupa Azoty przypomniała, że dotychczas obowiązujący list intencyjny pomiędzy Grupą Azoty a Orlen wygasa z końcem grudnia br.

Reklama

Z kolei Grupa Azoty Polyolefins, spółka zależna Grupy Azoty realizująca inwestycję wskazywała – przy okazji wystąpienia przez HEC z roszczeniem - że spółka wstrzymywała płatności wynagrodzenia zgodnie z postanowieniami umowy EPC. „Płatności są realizowane po odbiorze każdego kamienia milowego dla każdego z podprojektów pod warunkiem dokonania odbioru wszystkich wcześniejszych ujętych w harmonogramie projektu kamieni milowych dla każdego z podprojektów” – informowała spółka. Jak zaznaczała, w związku z nieterminową realizacją prac przez generalnego wykonawcę Hyundai Engineering oraz koniecznością usuwania wad stwierdzonych w wykonanych pracach, płatności za te prace nie mogły być realizowane.

Grupa Azoty poinformowała ponadto, że w poniedziałek wydłużono do 12 maja okres obowiązywania porozumienia zawartego w styczniu br. w sprawie ustalenia warunków i zasad realizacji potencjalnej transakcji dotyczącej nabycia przez Orlen wszystkich lub części akcji spółki GA Polyolefins należących do Azotów i GA Police, lub innej formy przeprowadzenia inwestycji.

    Grupa Azoty to jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, działa również na rynkach takich produktów jak melamina, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa.

    Reklama
    Źródło:PAP
    Reklama

    Komentarze

      Reklama