Prezes KGHM: nowe złoże może dać nawet 20 mln ton miedzi

14 maja 2021, 12:13
840_472_matched__qabu0t_kghmchludzinski
Fot. KGHM
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Nowe złoże, na które otrzymaliśmy koncesję poszukiwawczą, może dać nawet 20 mln ton miedzi. To w tej chwili największe potencjalne złoże w Europie i jedno z największych na świecie - ocenił w piątek prezes koncernu KGHM Marcin Chludziński.

Chludziński, zapytany w Programie 3 Polskiego Radia o planowane na ten rok inwestycje, wskazał że "po wielu latach procedury, otrzymaliśmy koncesję na możliwość poszukiwania (na obszarach Bytom Odrzański i Kulów-Luboszyce - PAP). To bardzo istotne. Badamy to złoże, jeśli ono będzie dobrze wycenione, będziemy je eksplorować" - powiedział.

Jak podkreślił, na podstawie odwiertów, "tych odwiertów, które wykonano już historycznie, nowe złoże, na które otrzymaliśmy koncesję poszukiwawczą, może dać nawet 20 mln ton miedzi. To w tej chwili największe potencjalne złoże w Europie (...) i jedno z największych w świecie" - powiedział prezes KGHM.

Chludziński wskazał, że planowane na 3 mld zł inwestycje dotyczą przygotowania do wydobycia w najbliższych latach. "Żebyśmy mogli za 5 lat coś robić dalej, dzisiaj musimy te inwestycje czynić" - powiedział. Jak dodał, inwestycje dotyczą złóż już posiadanych przez KGHM, które są eksplorowane i gdzie sięga się po następne depozyty. "Idziemy szybami w nowe obszary, na które mamy już koncesje" - wyjaśnił.

Szef miedziowego giganta wyjaśnił, że 3 mld zł "to są inwestycje tylko i wyłącznie w Polsce". Zapytany o chilijską kopalnię w Sierra Gorda ocenił, że "tam optymalizujemy to co mamy, nie chcemy tam wkładać nowych pieniędzy inwestycyjnych, dbamy od 3 lat, żeby te instalacje dały nam więcej przez lepszą organizację pracy i dają nam więcej, bo patrząc na produkcję, to są wzrosty rok do roku o 20 proc.".

Reklama
Reklama

Jego zdaniem w Sierra Gorda "wyniki finansowe poprawiają się ustawicznie od 3 lat; to efekt lepszej produkcji i oszczędności kosztowych".

Jak wskazał, doświadczenie pracujących w Chile polskich inżynierów udaje przełożyć się na lokalną kulturę pracy, a wartość projektu Sierra Gorda rośnie. "Od pewnego czasu on pracuje dobrze i daje też nadzieję na następne lata. To nie jest koniec sanacji tego projektu" - zadeklarował prezes KGHM.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Lech Miłaczewski
sobota, 15 maja 2021, 17:35

Miałem zaszczyt znać odkrywców złóż miedzi: doc. Jana Wyżykowskiego, dra Andrzeja Rydzewskiego i innych z ówczesnego Instytutu Geologicznego w Warszawie. Były to wspaniałe lata polskiej geologii i górnictwa. Po odkryciu złóż i rozpoczęciu eksploatacji światowe ceny miedzi zaczęły gwałtownie spadać. Koncerny miedziowe, głównie amerykańskie chciały wykosić konkurencję. Szczęśliwie im się nie udało. Pan Bóg ich później pokarał amerykańskimi rękami-wymiana kabli telefonicznych z miedzianych na światłowodowe pozbawiła ich zarobku z powodu braku zapotrzebowania. Chodził wtedy taki żart, że największą kopalnią miedzi na świecie jest miasto Nowy Jork. Polska ruda miedzi zawiera oprócz miedzi również srebro, złoto a także rzadkie metale, z których część jest pozyskiwana a część czeka na lepsze czasy w odstojnikach poflotacyjnych. Wraz z postępem technologii przeróbczych i wzrostem cen i one będą wykorzystane.

Bob
piątek, 14 maja 2021, 23:51

Rocznie :40 t złota , 1500 t srebra , Rodan , miedź a Polacy bez kasy.

Tweets Energetyka24