Podpisano list intencyjny ws. budowy drugiego polskiego gazoportu

23 września 2020, 14:11
840_472_matched__qgpgy0_550800cropp1bvvm84834cd9de41c3957ba9e10cc692e9522
Jednostka FSRU w Kłajpedzie, fot. Energetyka24
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Gaz-System, Zarząd Morskiego Portu Gdańsk i Urząd Morski w Gdyni podpisały list intencyjny ws. współpracy przy budowie pływającego terminalu LNG (FSRU) w Zatoce Gdańskiej - podał w środę operator polskiego systemu przesyłu gazu.

"Dokument określa rolę każdej ze stron przy budowie pływającego terminalu LNG typu FSRU. List intencyjny stanowi podstawę do zawarcia odrębnego porozumienia, które określi dokładne zasady współpracy i jej zakres pomiędzy wszystkimi stronami" - napisano w komunikacie.

FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit) to statek, który posiada funkcje magazynowania i regazyfikacji skroplonego gazu LNG (ang. Liquid Natural Gas).

"Aktualnie Gaz-System prowadzi proces badania zapotrzebowania na nowe zdolności przesyłowe w krajowym systemie przesyłowym, który pozwoli określić parametry biznesowe dla projektu FSRU" - poinformowano.

Na razie operator założył postawienie w Zatoce Gdańskiej jednostki o przepustowości 4,5 mld m sześc. rocznie.

"Budowa Terminalu FSRU jako nowego punktu wejścia do krajowego systemu przesyłowego jest odpowiedzią na rosnące krajowe zapotrzebowanie na gaz ziemny. Inwestycja umożliwi rozwój rynku LNG w naszej części Europy, a także wpłynie na wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski" - czytamy.

W ocenie Gaz-Systemu umiejscowienie jednostki FSRU w Zatoce Gdańskiej zwiększy znaczenie gospodarcze tej części wybrzeża Polski.

"Budowa Terminalu LNG (FSRU) została wpisana w 2020 r. na czwartą listę inwestycji, które uzyskały status projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania (ang. Projects of Common Interest - PCI) w sektorze energetycznym. Projekty PCI to kluczowe projekty infrastrukturalne, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa na europejskim rynku energii. Ich realizacja ma wspierać politykę energetyczną i wyzwania klimatyczne w UE" - przypomniał operator.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
dim
czwartek, 24 września 2020, 09:29

Zwracam uwagę na szczególne, specjalne usytuowanie grecko-bułgarskiego gazoportu w Alexandroupolis. Prawie na samej tureckiej Granicy (rząd 20 km), praktycznie na wejściu do Europy gazociągu rosyjsko-tureckiego i rosyjsko-włoskiego. Główny inwestor to kapitał prywatny z branży statków - gazowców, czyli rzecz jak najbardziej będzie opłacalna. Gazoport miał obsługiwać 7+ mld m.sześć a już ma rezerwacji na 12,5 mld. Przy czym grecką (i zapewne bułgarską, adekwatnie) własnością będą wszystkie nowe rurociągi, od granic do granic państwa i ich węzły. Otóż takie usytuowanie gazoportu (na samym odległym krańcu Grecji, a nie gdzieś znacznie bliżej głównych odbiorców w Grecji i w Bułgarii) jednoznacznie wskazuje, że będzie to narzędzie stałego nacisku na Rosję w kwestii konkurencyjności cen. I także jednoznaczne konkurowanie z Rosją, oferując, gdy da się, ceny jeszcze niższe. Czyli można przyjąć, że Bałkany z zupełną obojętnością patrzą na awanturę wokół powstawania NS2.

Buczacza
czwartek, 24 września 2020, 09:05

Pięknie hehe pewnie się zgodzisz ze mną? I tak krok po kroku i będziemy hubem gazowym. Nadwyżka gazu Ukraina bądź Czesko czy Słowacja? Jestem pewien że jeśli będziemy mieli towar w dobrej cenie to spokojnie opędzlujemy i zarobimy jeszcze! Hehe bardzo bym prosił o twoją opinię w tym wątku?

mc.
środa, 23 września 2020, 17:04

Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że gdyby Rosjanie traktowali nas poważnie i nie próbowali ciągle nas okradać (np. stawka za przesył gazu w okresie 2010-2020), to w Polsce leżałaby druga rura Jamału (Rosjanie zrezygnowali z jej budowy w grudniu 1999), a Rosjanie byliby pewni swoich interesów i świetnie by zarabiali na WSPÓŁPRACY z nami. A teraz GAZU NIET, z ropy Polska chce zrezygnować...

ktr
środa, 23 września 2020, 16:39

Wybudujemy za kasę z odszkodowania od Gazpromu. W ten sposób kolejna inwestycja niejako finansowana przez Rosję przyczyni się do jeszcze większej dywersyfikacji i ograniczenia dostaw z tego kierunku.

Tweets Energetyka24