Optymistyczna prognoza MFW: ceny ropy wzrosną o ponad 40%

8 kwietnia 2021, 15:57
Fot. Angel Xavier Viera-Vargas : Flickr
Fot. Angel Xavier Viera-Vargas / Flickr

Międzynarodowy Fundusz Walutowy uważa, że ceny ropy naftowej mogą wzrosnąć w tym roku o ponad 40%. To bardzo dużo, biorąc pod uwagę trudności z jakimi zmagała się branża w 2020 r.

MFW prognozuje, że w 2021 r. notowania „czarnego złota” mogą wzrosnąć o 41,7% w stosunku do roku 2020. Eksperci uważają, że ceny będą mieć tendencję zwyżkową ze względu na ograniczenia inwestycji w poszukiwanie i wydobycie surowca.

Reklama
Reklama

Początkowo MFW zakładał wzrost na poziomie ok. 20%, ale kilka dni temu prognoza została zweryfikowana w górę. Optymizm związany jest z obecną dynamiką notowań ropy, które między sierpniem 2020 a lutym 2021 wzrosły o 39%. Stało się tak głównie dzięki dobrym wiadomościom nt. szczepień oraz stosunkowo szybkiemu ożywieniu gospodarczemu w Azji. 

Pozytywnym czynnikiem jest również, paradoksalnie, obcięcie inwestycji na poszukiwanie i wydobycie, które niechybnie wpłynie również na poziom podaży.

Swoje przewidywania dla rynku ropy zmodyfikował również amerykański Departament Energii. Jego eksperci uważają, że średnia cena ropy Brent wyniesie w tym roku 62,28 dol. Wcześniej zakładano poziom 60,67 dol.

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24