• Partner główny
    Logo Orlen

Chemia

Komisja Europejska uderza w biopaliwa zakazem użytkowania oleju palmowego

Fot.: Pixabay
Fot.: Pixabay

Komisja Europejska opublikowała proponowane kryteria określające, jakie rośliny wyrządziły szkodę, zgodnie z prawem przyjętym przez Unię Europejską w zeszłym roku, w celu zaprzestania wykorzystywania surowców w biopaliwach, które niszczą środowisko. Zgodnie z nowym prawem UE, stosowanie bardziej szkodliwych biopaliw zostanie ograniczone na poziomie z 2019 r. do 2023 r., a następnie zredukowane do zera do 2030 r.

Komisja Europejska doszła do wniosku, że uprawa oleju palmowego prowadzi do wylesiania, a jego wykorzystanie w paliwie transportowym powinno zostać stopniowo wycofane.

Prawo wywołało zamieszanie w krajach produkujących olej palmowy. Indonezja zagroziła, że ​​zakwestionuje to w Światowej Organizacji Handlu, podczas gdy Malezja rozważa ograniczenie importu francuskich produktów w stosunku do francuskich planów usunięcia oleju palmowego z biopaliw w 2020 roku.

Aktualna propozycja KE zawiera szereg ulg m.in. dla złóż o "wysokiej wydajności", jednak aktywiści ekologiczni oraz członkowie PE zapowiadają, że ostateczna wersja prawa powinna być dużo surowsza.

Komentarze