Ceny ropy w USA spadają z powodu decyzji OPEC+

16 lipca 2020, 11:57
new-york-2722988_1280
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw tanieje, spadając z najwyższych poziomów od czterech miesięcy. Inwestorzy analizują postanowienia wideoszczytu OPEC+, na którym postanowiono o złagodzeniu ograniczeń podaży od sierpnia o 2 mln baryłek dziennie.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na VIII, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 40,75 USD, po zniżce o 1 proc. 

Ropa Brent w dostawach na VIII na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 43,43 USD za baryłkę, niżej o 0,72 proc.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu spadły o 7,49 mln baryłek, czyli o 1,4 proc. do 531,7 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE). Rynek oczekiwał spadku zapasów o 0,25 mln baryłek.

Zapasy benzyny spadły w tym czasie o 3,15 mln baryłek, czyli o 1,3 proc. do 248,5 mln baryłek.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły o 0,45 mln baryłek, czyli o 0,3 proc. do 176,8 mln baryłek - podał DoE. 

"W nadchodzących tygodniach zobaczymy zacieśnienie dostaw, a rynek sygnalizuje, że wkrótce będziemy potrzebować więcej ropy, prawdopodobnie od sierpnia" - powiedział Phil Flynn, analityk w Price Futures Group. 

Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową i jej sojusznicy (OPEC+) podali w środę, że zmniejszają cięcia produkcji surowca do 7,7 mln baryłek dziennie do grudnia z 9,7 miliona baryłek dziennie od maja, czyli 10 proc. globalnej podaży, po tym, jak koronawirus zniszczył jedną trzecią globalnego popytu.

Minister energetyki Arabii Saudyjskiej, książę Abdulaziz bin Salman, powiedział, że OPEC + przechodzi do kolejnej fazy swojego paktu, kiedy oczekuje się, że grupa będzie łagodzić redukcję w miarę odradzania się popytu na ropę. 

Rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak powiedział, że częściowe przywrócenie produkcji byłoby korzystne dla rynku, a Rosja zwiększy wydobycie ropy o około 400 tys. baryłek dziennie od sierpnia.

„Sojusz OPEC+ zdołał zaaranżować największe cięcia w historii rynku ropy naftowej, ale teraz kartel jest gotowy, aby zakończyć pokaz. Będziemy obserwować wzrost produkcji, który od sierpnia zwiększy eksport ropy - sojusz stopniowo odkręca kurki z ropą” - powiedział starsza analityczka rynków ropy naftowej w Rystad Energy Paola Rodriguez-Masiu. 

„Chociaż popyt na ropę wzrósł w ostatnich tygodniach, rosnąca liczba przypadków koronawirusa w Stanach Zjednoczonych oraz niektóre miasta w pozostałych gospodarkach rozwiniętych, które ponownie wprowadzają restrykcje, mogą potencjalnie uderzyć w popyt” - powiedział Lukman Otunuga, starszy analityk w FXTM. 

Stany Zjednoczone zgłosiły w ciągu ostatnich 24 godzin 67.417 nowych przypadków koronawirusa, ustanawiając kolejny rekord nowych przypadków zgłoszonych w ciągu jednego dnia - wynika z danych zebranych przez Johns Hopkins University. 

Według wyliczeń CNBC liczba przypadków w USA stale rośnie, średnio notuje się około 62.210 nowych przypadków dziennie w ciągu ostatnich siedmiu dni - ponad trzykrotnie więcej niż miesiąc temu i ponad 21 proc. w porównaniu ze średnią z siedmiu dni tydzień temu. 

Teksas, Kalifornia i Floryda odnotowały we wtorek 31.847 nowych przypadków, prawie połowa wszystkich nowych przypadków zgłoszonych w całym kraju.(PAP Biznes)

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24