Ceny kontraktów na ropę w USA i Londynie rosną

9 lipca 2018, 10:19
stock-2463798_1920
Fot.:Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

Kontrakty na ropę naftową w USA i Londynie rozpoczynają tydzień od niewielkich wzrostów. W centrum uwagi rynku znajdują się spekulacje o możliwych niedoborach surowca na rynku.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 74,1 USD, po zwyżce o 0,5 proc.

Brent w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie rośnie o 0,6 proc. do 77,6 USD za baryłkę.

Liczba czynnych szybów naftowych w USA wzrosła w ub. tygodniu o 5 do 863, po tym jak wycena WTI przebiła w ostatnich dniach na chwilę poziom 75 USD/b, po raz pierwszy od końca 2014 r. W ciągu poprzednich dwóch tygodni liczba czynnych szybów malała.

Nad rynkiem ropy wisi ryzyko niedoboru podaży, gdyż firmy naftowe koncentrują się na wydobyciu ropy z łupków oraz na innych krótkoterminowych projektach, kosztem długoterminowych, dużych przedsięwzięć - ocenił Amin Nasser, CEO Saudi Aramco, w poniedziałkowym Financial Times.

Aramco obniżyła w ub. tygodniu ceny surowca dla odbiorców z USA, Azji i Europy, po tym jak prezydent USA D. Trump ponownie wyraził swoje niezadowolenie z (jego zdaniem) wysokich cen ropy.

Arabia Saudyjska wydobywała w czerwcu o 500 tys. b. więcej niż w maju - wynika z nieoficjalnych informacji Bloomberga. Saudowie próbują w ten sposób powstrzymać ceny ropy przed dalszymi zwyżkami - podaje agencja.

Baryłka ropy naftowej może zdrożeć do nawet 100 USD, jeżeli amerykańskie sankcje doprowadzą do spadku eksportu irańskiej ropy - powiedział, cytowany przez irańską państwową agencję prasową Shana, Ali Bakhatir, członek komisji ds. energii tamtejszego parlamentu.

Całkowite odcięcie Iranu od rynku skutkować będzie wzrostem cen surowca powyżej 120 USD/b - oceniają tymczasem analitycy Bank of America Merill Lynch. Spadek eksportu irańskiej ropy o 1 mln b/d przełoży się ich zdaniem na zwyżkę benchmarku Brent o 8-9 USD/b.

Przedstawiciele różnych irańskich frakcji politycznych (cywile, armia) kilkukrotnie wskazali w ub. tygodniu na możliwość zablokowania Cieśniny Ormuz, jeżeli USA uniemożliwią sprzedaż tamtejszej ropy.

W ostatnich tygodniach rynek boryka się ze spadkiem podaży ropy z Kanady (ok. 360 tys. b/d mniej do końca lipca) i Libii (walki wokół terminali naftowych), przy konsekwentnym spadku wydobycia w Wenezueli (zapaść gospodarcza).

ML/PAP

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Niuniu
poniedziałek, 9 lipca 2018, 20:28

Co jakiś artykuł o cenach/podaży ropy na def24 to różne dane i wnioski. W zeszłym tygodniu kilka artkułów na przemian piszących o spadkach/wzrostach/stabilizacji w dowolnej kolejności. OSTTNIO W PIĄTEK - STABILIZACJA. Dziś \"wzrost\" z hiobową prognozą na 120$. Może trochę mniej a za to bardziej wyważonych opinii. I bez zaklinania faktów.

Tweets Energetyka24