Budowa Baltic Pipe w Danii pozostanie zawieszona na dwóch odcinkach

28 czerwca 2021, 16:10
Baltic_Pipe_DK_Stenderup1-20
Fot. balticpipe.eu
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Wschodnia Jutlandia i zachodnia część wyspy Fionia (Fyn) to odcinki Baltic Pipe, na których budowa gazociągu pozostanie zawieszona do uzyskania nowej decyzji środowiskowej - poinformował w poniedziałek budujący gazociąg duński operator przesyłowy Energinet.

Zgodnie z informacjami, opublikowanymi w poniedziałek przez Energinet, operator wznowi prace w zachodniej części Jutlandii, od miejsca lądowania gazociągu do terminala Nybro, we wschodniej części Fionii od Brylle do Nyborga na Fionii, oraz na Zelandii, w tym i na terenie tłoczni Everdrup.

Na dwóch pozostałych odcinkach - przez wschodnią Jutlandię i zachodnią część Fionii prace pozostaną zawieszone do czasu wydania przez duńską agencję ochrony środowiska nowych pozwoleń środowiskowych.

Energinet podkreślił, że cały czas prowadzi z agencją dialog na temat procedury wydania nowych decyzji środowiskowych. Wiadomo, że trzeba będzie sporządzić nową ocenę oddziaływania na środowisko, która opisze wpływ budowy na miejscowe populacje nietoperzy, dwóch gatunków myszy i dwóch gatunków ślimaków i wskaże, jakie dodatkowe środki należy wprowadzić, by zapewnić dobre warunki bytowania wskazanych gatunków.

Duńska agencja ochrony środowiska ocenia, że cała procedura wydania nowych pozwoleń zajmie 6-8 miesięcy.

Energinet zadeklarował wcześniej, że szacuje opóźnienie budowy na 3 miesiące, ale w terminie uruchomienia gazociągu - 1 października 2022 r. - będzie w stanie udostępnić zamówioną przepustowość.

Reklama
Reklama

W niedzielę ruszyło natomiast układanie rur na dnie Bałtyku w pobliżu Bornholmu. Proces ten prowadzą trzy jednostki firmy Saipem. Rury układa statek Castorone, jedna z największych tego typu jednostek na świecie. Polski operator przesyłowy Gaz-System liczy, że cała operacja ułożenia 275 km podmorskiej rury zakończy się jeszcze w tym roku.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
SPECJALISTA
poniedziałek, 30 sierpnia 2021, 10:28

Przecież uzyskanie nieprawomocnej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach to okres ok. min 6-mcy, a potem wszystkie strony mogą się od takiej decyzji odwoływać w nieskończoność, więc brawo Niemcy i ruskie!!! Ale zapewne sprawiedliwe jest że Ruskie poprowadzili NS2 dwie rury o długości 1222km na dnie morza Bałtyckiego i nikt nie zgłaszał zagrożenia odziaływania znaczącego na tereny środowiskowe tak jak w przypadku na Baltic Pipe.

konsul
środa, 30 czerwca 2021, 01:14

Teraz opóźnienie ze względu na myszy i ślimaki ... 6-8 miesięcy, tylko czekać na wadliwe zawory, które wymagają ponownych testów i produkcji i certyfikacji kolejne 5 miesięcy, następnie zły stop rur, które nie gwarantują szczelności i trzymania ciśnienia, że o spoiwach nie wspomnę ... tłocznie :) ... przygody z tym się dopiero rozpoczęły.

Niuniu
środa, 30 czerwca 2021, 00:08

Dobra wiadomość to ta o układaniu rury na dnie Bałtyku. Zła , że pojawiły się ślimaki. Oby tylko te dwa gatunki.

zenek
wtorek, 29 czerwca 2021, 00:39

W Danii poważnie traktują ochronę środowiska i procedury prawne.

Jeg er polak
wtorek, 29 czerwca 2021, 03:04

Dlatego parę dni temu wybito ostatnie sztuki dzików. Jakiś urzędnik kazał wybić to wystrzelano. Z nietoperzami podobnie jakiś urzędnik kazał zastopować to zastopowano. I jedna i druga decyzja były czysto polityczno/gospodarcze (przemysłowe hodowle trzody oraz duńska wymiana barterowa z rosją lub niemcami).

Tweets Energetyka24