"Broń polityczna przeciwko Europie Wschodniej". Szokujące słowa niemieckiego polityka o Nord Stream 2

5 lutego 2021, 15:27
www.facebook.com:NorbertRoettgen:.jpg
Fot. www.facebook.com/NorbertRoettgen

Szef komisji spraw zagranicznych w Bundestagu zaproponował wprowadzenie moratorium na dokończenie budowy Nord Stream 2. Miałoby ono obowiązywać do momentu, w którym Bruksela, Moskwa i Waszyngton nie wypracują rozwiązań, które uniemożliwią wykorzystanie gazociągu „jako broni geopolitycznej przeciwko krajom Europy Wschodniej”.

Norbert Röttgen, o nim bowiem mowa, podkreślił, że nie będą to sankcje, ale swego rodzaju „przerwa”. Konieczna, ponieważ sytuacja projektu stała się niezwykle skomplikowana.

Reklama
Reklama

„Być może to mogłoby wyglądać tak: UE, Rosja i Stany Zjednoczone uzgadniają moratorium, ale tym razem nie w formie sankcji, ale >przerwy< na rozpoczęcie negocjacji związanych z największą obawą Zachodu” - klarował deputowany w wywiadzie radiowym. Dodał, że chodzi tu głównie o to, iż „rurociąg ten zostanie wykorzystany jako broń geopolityczna przeciwko krajom Europy Wschodniej”.

Na zakończenie rozmowy przewodniczący dodał, że rząd federalny musi dostrzegać fakt, iż NS2 dzieli Europę  - nie chodzi już tutaj wyłącznie o Polskę i Państwa Bałtyckie, ale również Francję oraz jego negatywny wpływ na relacje transatlantyckie Starego Kontynentu.

We wrześniu ubiegłego roku Norbert Röttgen wzywał do tego, aby wykorzystać sprawę Nord Stream 2 do nacisku na Moskwę i przemówienia „w jedynym języku jaki rozumie Władimir Putin”. Również wtedy bezpośrednim powodem była sprawa Nawalnego, przy czym wówczas chodziło o haniebną próbę otrucia go.

KomentarzeLiczba komentarzy: 23
Buczacza
poniedziałek, 8 lutego 2021, 20:41

Fascynujące to mało powiedziane. Zdumiewające niczym botoks putina! Przypomina mi to pieska no cóż kynologia to nie jest moja mocna strona. Pieska który dużo szczeka! A jak tupnie się nogą to ucieka! Ostatnio na tydzień! A potem zaś szczeka? Jednocześnie odpowiedzi na proste pytania przerastają intelekt chodź mam wrażenie czy w tym przypadku. Jest coś takiego jak intelekt. No cóż maszynka do komentarzy ma pisać a nie myśleć. Taki homo-rusofikus?! Przy okazji ktoś widział cz.3 o pierwszym po Bogu wśród ludzi. Cieszę się że mieszkam w Polsce kraju cywilizowanym. Zastanawia mnie skąd ta głupota agresja i zawzięcie. To wyższa szkoła jazdy żeby odpowiadać na swój własny komentarz? Może to z depresji po 89 i 91? Bo przecież za określenie polityka"odpad" w takiej rosji idzie się siedzieć! Za krytykę władz zgodnie z prawem idzie się siedzieć! Zastanawia mnie jak można sekundować takiemu bantustanowi? Przy okazji ten"odpad" to przewodniczący komisji Bundestagu. Zastanawia mnie czy w całej galaktyce można mieć negatywną opinię na temat ns2 i rosji? Może trzeba tak jak w rosji likwidować? Na koniec po kimś kto nazywa głos polskich polityków i historyków szczekaniem. Czego można się spodziewać....?

KNP
niedziela, 7 lutego 2021, 17:41

Ludzie Polska jest położona w Europie Środkowej !

Buczacza
sobota, 6 lutego 2021, 16:18

Wypowiedź daje dużo do myślenia! To już nie jest z całym szacunkiem byle kto! To też pokazuje w jakim stopniu Niemcy się zakiwali. Jednocześnie uwidacznia nam stosunek Niemiec do ns2 i nie tylko. Dlatego róbmy swoje i tyle.

HeHe
niedziela, 7 lutego 2021, 15:51

Co ta wypowiedź i komu daje do "myślenia"? Roettgen z całym szacunkiem to "odrzut" CDU bo wybory na jej szefa wygrał Laschet, zdeklarowany zwolennik NS2 i stanowisko CDU jest skrajnie różne od stanowiska Roettgena. Tak więc ta wypowiedź nie pokazuje niczego o jakimś "zakiwaniu się" Niemiec a jest jedynie prywatną opinią jednego z polityków CDU.

rozumiesz głąbie?
piątek, 12 lutego 2021, 14:39

Nie ma czegoś takiego jak prywatna wypowiedź polityka. Polityk to osoba publiczna i jeżeli wypowiada się w mediach to znaczy że reprezentuje stanowisko partii.

HeHe
niedziela, 7 lutego 2021, 23:16

Jeżeli ta wypowiedź świadczy o "zakiwaniu się" to nie Niemiec a samego Roettgena ponieważ do tej pory twierdził, że budowa NS2 powinna zostać przez Niemcy jednostronnie zarzucona a przynajmniej czasowo zatrzymana a teraz konstruuje jakiś bzdurny układ z udziałem UE, Rosji i Stanów Zjednoczonych który ma polegać na "moratorium" ale "tym razem nie w formie sankcji ale przerwy na rozpoczęcie negocjacji związanych z największą obawą Zachodu". Po pierwsze to żadnej obawy Zachodu nie ma a stanowisko Stanów jest spowodowane ich własnym interesem. Po drugie facet zorientował się, że nikt w CDU nie słuchał, nie słucha i nie będzie słuchał jego syrenich śpiewów i stąd zmiana stanowiska wyrażającego się w bredniach o układzie pomiędzy UE, Rosją i Stanami.

Buczacza
poniedziałek, 8 lutego 2021, 22:39

Już sam sobie odpowiadasz na pytania? Naprawdę współczuję! Może można jakoś pomóc? Rozumiem że depresja po 89 i 91 pogłębiła się? Przy okazji gdzieś na tydzień wyparowałeś? A na pytania dalej nie odpowiedziałeś? To takie trudne? Czy może przerasta to twoją inteligencję i zasób wiadomości? W końcu po kimś kto uważa że polscy historycy i politycy szczekają na rosję. Za dużo wymagać nie można. Przy okazji w twojej rosji za określenie"odrzut" w kontekście polityka idzie się siedzieć! Taki kraj i takie prawo.Pomyślałeś o tym kiedyś? Na koniec zanim znów znikniesz na tydzień. Powiedz czy można mieć negatywną opinię na temat ns2 i rosji? Czy może tak jak w twojej rosji likwidacja? Ps czekam na literaturę i jeszcze jedno. Na horyzoncie pojawia się następne genialne zwycięstwo nad moskalami! Cieszysz się?

czytelnik D24
piątek, 12 lutego 2021, 14:37

On się cieszy? Pełniący obowiązki prawdziwego Polaka jak on cieszy się z każdej polskiej klęski i rosyjskiego zwycięstwa.

leming
piątek, 5 lutego 2021, 21:01

Problemem dla zachodu jest tranzyt przez Ukrainę.USA chce przerzucić koszty utrzymania Ukrainy na Rosję.Gdy rosjanie zapewnią odpowiednie dochody dla Ukrainy,NS2 przestanie być problemem.Oczywiście interesy Polski się nie liczą,bo jeżeli tranzyt pójdzie przez Ukrainę to nasz gazociąg będzie niepotrzebny,bo UE nie zakupi tyle gazu z Rosji.Ciekawe czy Rosjanie pójdą na takie układy.

tut
piątek, 5 lutego 2021, 19:59

Widać, jak istotnym "partnerem" jesteśmy dla Niemiec.

Tweets Energetyka24