Brazylia podała datę osiągnięcia neutralności klimatycznej

10 grudnia 2020, 14:19
bolsonaro-nelson-almeida-afp-900x506
Fot. Flickr

Brazylia ogłosiła, że będzie dążyć do neutralności węglowej do 2060 r., Wywołując gniew wśród aktywistów, którzy twierdzą, że obietnica jest bez znaczenia i celowe odwrócenie uwagi od zniszczenia lasów deszczowych Amazonii przez prezydenta Jaira Bolsonaro.

Brazylia ujawniła „orientacyjny” cel w zaktualizowanym planie przedłożonym ONZ w środę, ale nie zwiększyła celów redukcji emisji w nadchodzącej dekadzie. Cele ograniczenia emisji o 37% do 2025 r. I 43% do 2030 r. W porównaniu do poziomów z 2005 r. pozostają niezmienione. Brazylia jest piątym co do wielkości emitentem na świecie, a wylesienie jest największym źródłem emisji - podaje Climate Action Tracker. 

„Brazylia ogłasza niewystarczający i niemoralny cel klimatyczny” - podało w oświadczeniu sieć organizacji pozarządowych Climate Observatory . „Cel 2030 zabrałby nas do świata cieplejszego o 3 ° C, gdyby wszystkie kraje miały takie same ambicje” - dodają.

Podczas gdy inni główni emitenci, tacy jak Japonia i Korea Południowa, zwiększyli swoje ambicje klimatyczne w ostatnich miesiącach, przyjmując cele zerowe netto do 2050 r., Brazylii nie udało się przyspieszyć, opóźniając działania do 2060 r. I nie ustanawiając ambitnych celów pośrednich, stwierdziło Obserwatorium Klimatu. „Świat się zmienił, ale cele Brazylii nie” - dodało.

Reklama

Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24