BNEF: zielony wodór będzie tańszy niż gaz

9 kwietnia 2021, 14:16
wodór canva plaża
Fot. Canva

Najnowszy raport sektorowy z prognoz naukowców, który prognozuje, że H2 zasilany ze źródeł odnawialnych podbije wszystko, co jest zasilane paliwami kopalnymi i będzie tańszy niż gaz ziemny do połowy stulecia.

Generowany z OZE wodór ma zredefiniować "globalną mapę energetyczną" w nadchodzących dziesięcioleciach. Spadające koszty jego wytwarzania mają sprawić, że wyprze z rynku ten produkowany przy pomocy paliw kopalnych -  wynika z najnowszego raportu na temat sektora od BloombergNEF. 

Grupa analityczna, w tegorocznej "Aktualizacji Kosztów Wodoru" prognozuje, że zielony wodór jest na dobrej drodze, aby być tańszy niż gaz ziemny do 2050 w 15 z 28 modelowanych rynków - krajów, które stanowiły jedną trzecią globalnej krajowy brutto Produkt w 2019 r - i podcięcie jak niebieski i szary H 2 dotyczą na kilogram (kg).

"Tak niskie koszty odnawialnego wodoru mogą całkowicie zmienić mapę energetyczną świata. Raport pokazuje, że w przyszłości co najmniej 33% światowej gospodarki mogłoby być zasilane czystą energią za tyle samo, ile płaci się za paliwa kopalne" - powiedział Martin Tengler, główny analityk BNEF ds. wodoru.

"Jednak ta technologia będzie wymagała ciągłego wsparcia rządowego, aby się tam dostać - jesteśmy teraz w górnej części krzywej kosztów, a aby dostać się do najniższej części, potrzebne są inwestycje wspierane przez polityków" – dodał.

BNEF przewiduje, że koszt produkcji wodoru z odnawialnej energii elektrycznej spadnie nawet o 85% do 2050 r. w porównaniu z dzisiejszym poziomem, co doprowadzi do kosztów poniżej 1 USD / kg (7,4 USD / MMBtu) do 2050 r. na większości rynków międzynarodowych.

"Do 2030 r. budowanie instalacji do produkcji niebieskiego wodoru w większości krajów nie będzie miało ekonomicznego sensu" - powiedział Tengler. "Chyba że ograniczenia przestrzenne będą problemem dla odnawialnych źródeł energii" – dodał.

Reklama
Reklama

"Firmy, które obecnie stawiają na produkcję wodoru z paliw kopalnych w technologii CCS [wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla], będą miały co najwyżej dziesięć lat, zanim poczują ucisk. W końcu te aktywa zostaną podcięte, na tej samej zasadzie jak węgiel w energetyce" – mówi analityk. 

Kluczowe dla spadku cen zielonego wodoru, będzie spadające koszty energii słonecznej. Tengler wskazuje, że koszty wytwarzania zielonego wodoru spadły o 13% w porównaniu z poprzednią analizą BNEF dla 2030 roku.

KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Niuniu
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 18:40

A można się spytać jak ma być wytwarzany ten "zielony" wodór? Dobrze by było znać przynajmniej samą ideę technologii aby móc szacować koszty. Ciekawi mnie również co znaczy "H2 zasilany ze źródeł odnawialnych"?

Tweets Energetyka24