Białoruś przestanie dostarczać prąd na Ukrainę. Awaria w elektrowni jądrowej

17 listopada 2021, 15:43
ostrowiec białoruś elektrownia jądrowa
Fot. Wikimedia

Białoruś przestanie dostarczać energię elektryczną na Ukrainę - poinformowała Ria Novosti powołując się na Ministerstwo Energii Białorusi.

„Dostawy energii elektrycznej na Ukrainę zostaną zakończone od 18 listopada zgodnie z ustaloną procedurą interakcji w ramach stosunków umownych” – poinformowała służba prasowa w oświadczeniu.

Departament wyjaśnił, że kraj rozważy możliwość nowej sprzedaży „biorąc pod uwagę możliwości techniczne”. Pozostałe szczegóły decyzji nie zostały tam ujawnione. Niezależny białoruski portal NEXTA podaje, że przerwa w dostawach energii związana jest z awarią w białoruskiej elektrowni jądrowej w Ostrowcu.

Wcześniej Ministerstwo Energii informowało, że 6 listopada białoruski prąd zaczął płynąć na Ukrainę zgodnie z podpisaną umową. Harmonogram dostaw został opracowany z uwzględnieniem trybów pracy systemu elektroenergetycznego oraz mocy urządzeń wytwórczych.

Kijów ogłosił aukcje na import energii elektrycznej po wygaśnięciu zakazu. Kraj zwrócił się również wcześniej o pomoc w nagłych wypadkach do Słowacji.

KomentarzeLiczba komentarzy: 30
najszybszy rosyjski zegarek
sobota, 20 listopada 2021, 14:33

Straszna bieda z tą Białorusią i jej rosyjskimi technologiami. Rurociągi czy to od ropy czy od gazu mają awarię, elektrownia atomowa ma awarię. Cała Białoruś ma jedną wielką awarię.

Panam
czwartek, 18 listopada 2021, 22:55

Łukaszenko przypomina że ma 'prund' że ma dużo prundu a kogoś kopnął prund

a
niedziela, 21 listopada 2021, 20:25

Już dostarczają ok 420 MW

Niuniu
czwartek, 18 listopada 2021, 02:20

Parsifal7 - Pan wie ile się buduje EJ? Proszę przyjżeć się budowie francuskiego reaktora w Finlandii lub budowie nowych reaktorów w USA. Nawet w Emiratach koreański reaktor był budowany ok 10 lat. To ile będziemy budować w Polsce? Bo budować trzeba. A do tego czasu chyba warto kupić czysty prąd tam gdzie jest na sprzedaż. Np. z Białorusi. Ale oczywiście w Polsce najważniejsza jest polityka a nie gospodarka i dla tego dopiero co zdemontowano most energetyczny na granicy z Białorusią żeby nikomu nie przyszło do głowy kupować tam taniż energię elektryczną. Jest zła bo białoruska? lepsza ta z węglowych elektrowni w Polsce? A może z Turowa? Oczywiście ej w Polsce jest potrzebna na wczoraj. Ale jej nie mamy. I zapewne jeszcze długo jej nie będzie. A czekając na nią trujemy się emisjami z węglowej energetyki i dodatkowo ponosimy jej wysokie koszty. Bardzo logiczne.

a
piątek, 19 listopada 2021, 00:56

Jak na razie jedyną firmą która buduje EJ w miarę terminowo jest ROSATOM, mają sprawdzone technologie, opracowany system pozyskiwania podwykonawców z miejscowych / Turcja / prowadzą odpowiednie szkolenia, odpowiednie finansowanie i co najważniejsze pełny cykl : finansowanie - projekt - budowa- eksploatacja - likwidacja. Jeżeli tylko się da to wykorzystują do budowy miejscowych. Turcja jest przykładem jak się dba o swoje interesy, zanim zaczęto budowę odpowiednia ilość ludzi została przeszkolona dla potrzeb budowy, wysłano na studnia do Rosji ludzi którzy będą później elektrownię obsługiwać, otwarto wydziały atomistyki na uczelniach. Zresztą Polska miała przeszkolonych ludzi w budownictwie atomowym. Ukraina "błaga" o dostawy energii z BJ Litwa tak się zarzekała, że nie będzie kupować energii a zarezerwowała 30 % mocy z i bloku. A Polska będzie kupować od USA na których przejechali się Bułgarzy i to boleśnie / a teraz szukają sposobu na przeprosiny z ROSATOMEM, / Ukraińcy jak im zaczęli amerykanie majstrować przy reaktorach to nie wiem czy jest połowa czynna. Budowa bloku 1200 MW 7 lat koszt 5 mld. Najszybciej to budowa wspólnie z Litwinami Bałtyckiej EJ w Obwodzie Kaliningradzkim / budowa rozpoczęta -wstrzymana / na szybkie pozyskanie energii dla Polski Północno-Wschodniej a przede wszystkim przeszkolenie ludzi w budownictwie i obsłudze EJ, zanim zostałaby ukończona BEJ to znane byłyby wyniki pracy elektrowni eksperymentalnej "spalającej" w całości uran i pluton / budowa reaktora trwa / praktycznie będzie to elektrownia bezopadowa / odpady tylko o małej radioaktywności / . Jeżeli potwierdzą się założenia można taką elektrownię wybudować w Polsce. Mamy złoża uranu na nasze potrzeby wystarczy na kilkadziesiąt lat, jest perspektywa odkrycia dalszych złóż.

Parsifal7
czwartek, 18 listopada 2021, 17:56

A tak a propos, to że EJ nie mamy to jest tylko i wyłącznie nasza wina i ludzi myślących kategoriami dnia dzisiejszego A nie w perspektywie 50 lat. Takim oto sposobem zmarnowslismy Zarnowiec i następnie zmarnowslismy kolejne 30 lat. A teraz co niektórzy chca pompowac miliardy na rzecz wrogich państw i reżimów bo krotkowzroczne interesy stawiają wyżej niż długofalowe cele i bezpieczeństwo. Takie myślenie i taka polityka wykonczyla na początku lat 90 tych nie tylko Zarnowiec (akurat tu to była czysta polityka ocierajaca idę wręcz o sabotaż gospodarczy) ale też całe gałęzie przemysłu bo przecież chwilowo można było kupować taniej majtki z Chin zamiast je produkować na miejscu nawet minimalnie drożej. Tyle że w ostatecznym rozrachunku minimalnie taniej oznacza de facto drożej jak się wkalkuluje wszystkie elementy w tym odpływ kapitału, brak podatków, utratę miejsc pracy etc. To się powinno liczyć w całości bo gospodarka to system naczyń połączonych i zerwanie łańcuchów dostaw, kooperacji etc skutkuje upadkiem kolejnych gałęzi gospodarki. Jedno jest konsekwencją drugiego. To nie są wolne i niezależne elektrony. W ekonomii to tak nie działa. Akurat temat ten jest mi bliski także zawodowo. I z pewnością ani jedna złotówka (pomijając aspekt prawny) nie powinna trafić do rezimy który te sama złotówkę następnie wykorzysta przeciw temu od kogo ja dostał. Przecież NS 2 to też miał być projekt wyłącznie gospodarczy. A tyle to wspólnego ma z ekonomią co ja z szachem perskim. To właśnie jest czysta polityka i już zaczyna stawać kolkiem w gardle. A to dopiero początek. Chichot historii, ale jak ktoś patrzy krotkowzrocznie to potem zbiera tego plony. My też zbieramy teraz plony polityki i głupoty z początków lat 90 tych. Tak tak... To jest wyłącznie naszą wina. To skutek braku dbałości o własne interesy strategiczne i podlizywania się innym. Problem w tym że lizus traci dwa razy. Ostatecznie zawsze tak jest. I w szkole, i w życiu i w polityce. O gospodarce nie wspomnę.

Parsifal7
czwartek, 18 listopada 2021, 17:37

Wszędzie na świecie energia to polityka a polityka to energia. Tak jest i będzie. Nie na niczego złego we współpracy energetycznej ale zwracam uwagę, że w przypadku państw sklasyfikowanych jako wrogie lub niestabilne politycznie uzależnienie się energetyczne id tych państw jest rodzajem sabotażu i pompowania pieniędzy w rezimy, które wykorzystują otrzymane pieniądze przeciwko ich dawcom. Tak to wygląda. Poza tym zgodnie z naszym prawem nie ma możliwości odbioru energii z elektrowni jądrowych zlokalizowanych poza terytorium RP. Zatem nie tylko polityka ale też legislacja. Ciekawe dlaczego nikt nie krzyczy... KONSTYTUCJA.

zupenie nie rozumiem
piątek, 19 listopada 2021, 13:13

kolego chyba nie uwazasz ze panstwa arabskie , iaran zwlaszcza Arabia Saudyjska sprzyjaja demokracji i sa pr zyjazne "bialemu czlowiekowi". A "bialy demokratyczny czlowiek" jet od nich uzalezniony odkad Lorenz zdobyl je na Turcji. Chyba znosniejszy jest feudano-mafijny zamordyzm ruski czy cesarski chinski, niz religiojno-absolutystyczny Arabii Saudyjskiej czy Iranu?

Davien
wtorek, 23 listopada 2021, 11:14

A ja nie rozumiem jak AS nie majaca nic do Polski porównujesz do bandyty i terrorysty z Mińska czy faszysty z Kremla? Jakbys nei zauwazył z Chinami Polska handluje,a z Iranem nei wiec skończ.

takie to proste
środa, 24 listopada 2021, 21:43

a w czym jest gorszy rosyjski imperializm od cesarskiego chinskiego. A iranski absolutyzm religijny od saudyjskiego? Powiem ci. Bo Chinom USA nie podskocza. A USA sie wydaje ze podskoczy Rosji. A Araby sa kolonia USA i Izraela a Iran nie. Niestety USA sie jak zwykle myla. Tak jak w Wietnamie czy Afganistanie. Bo USA Rosji nigdy nie podskocza a Iran nigdy sie nie podda USA. A co do Minska: Bialorus ze wzgledu na dlugi jest kolonia Rosji, tak jak ze wzgledu na dlugi kolonia USA jest Ukraina.

a
czwartek, 18 listopada 2021, 20:25

Bajeczki a od kiedy to NS to projekt polityczny? NS-1 już się zwrócił a NS-2 przed oddaniem do użytku dzięki nam tak walczyliśmy o ceny spotowe więc mamy 1000/1000

poniedziałek, 22 listopada 2021, 00:12

Od kiedy NS to projekt polityczny? Od zawsze. Podobnie jak teraz NS2.

a
poniedziałek, 22 listopada 2021, 23:26

Tylko w twojej wyobraźni, jak na razie akcjonariusze zarobili pieniądze i to duże na NS 1 a na NS dzięki nam już zarobili, wyeliminowanie pośredników duuuużo daje. Tak jak w polskim rolnictwie u sadownika jabłka kupisz za 1 zł a na rynku lub w sklepie 5 zł

Parsifal7
środa, 17 listopada 2021, 21:43

Jakiś czas temu pewien ktos pisał że nie ma sensu budować własnych EJ, że szkoda pieniędzy, że to gigantomania, że należy tylko wybudować most energetyczny i brać od Łukaszenki tania energię z Ostrowca. Rozumiem że ów ktoś nadal podtrzymuje swoje wczesniejsze stanowisko.

Szept
czwartek, 18 listopada 2021, 12:51

Powinno się budować własne elektrownie atomowy oraz kupować tani prąd od sąsiadów, nawet jeśli to Łukaszenka. Tylko ekonomiczny idiota ogłasza jeszcze przed skończeniem budowy elektrowni u sąsiada że taniego prądu kupować nie będzie. A tak właśnie postąpiły nasze władze. I to nas różni od krajów bogatych, oni kupują tam gdzie się najbardziej opłaca (kapitalizm), my tam gdzie pchają nas nasze fobie i fanaberie oraz polecenia wielkiego brata. Niestety zajęliśmy fatalną pozycję na planszy geostrategicznej i ciężko będzie się z tego wyplątać nawet jak kiedyś pojawią się u nas rozsądni rządzący.

abc bum
czwartek, 18 listopada 2021, 14:32

od krajów bogatych różni nas głównie to, że mamy mniejsze PKB a jeśli będziesz wszystko kupować tam, gdzie jest najtaniej, to szybko skończą Ci się pieniądze a możliwość ich dodrukowania nie na długo Ci pomoże, bo skończy Ci się papier. przy okazji - to, że coś się najbardziej opłaca, bynajmniej nie oznacza, że to coś jest najtańsze, bądź w ogóle tanie. generalnie to dobrze, że nie wspieramy bandyckich reżimów. ani tego, który wspomniany prąd sprzedaje, ani tego, który wybudował i skredytował tę elektrownię.

Szept
piątek, 19 listopada 2021, 17:20

Nie puścili mojej odpowiedzi więc napiszę inaczej. Nie fiksuj się tak na PKB bo ten wskaźnik to przykład kreatywnej księgowości, choć jakiś obraz czasem daje. Czyli twoim zdaniem jak biedny nie ma pieniędzy to nie powinien kupować tanio tylko drogo bo wtedy mu się pieniądze nie skończą? Poza tym żyjesz w przekonaniu że za surowce płaci się pieniędzmi drukowanymi z polskiej sosny, więc może nam się skończyć na te pieniądze papier? Zaskoczę cię, dziś w walizkach gotówkę to wożą tylko gangsterzy. Państwa na świecie walczą na noże o surowce, tanie surowce, bo to daje możliwość rozwoju i bogacenia się. O ile w przypadku towaru wysoko przetworzonego najtaniej przeważnie nie oznacza opłacalnie o tyle w przypadku surowców prawie zawsze tak jest. Dlatego Niemcom nie śmierdzi rosyjski gaz i ropa, całemu światu chińskie metale ziem rzadkich, a Amerykanom ropa z bandyckiego reżimu Arabii Saudyjskiej. Możesz w życiu kierować się fobiami i fanaberiami ale nie miej pretensji do Niemiec, UE czy Rosji żeś biedny i wykorzystywany. Jak to mówią głupich nie sieją, sami się rodzą.

Z dala od Polski.
środa, 17 listopada 2021, 19:31

Awaria. XD Raczej Rosja wdrożyła plan uduszenia energetycznego Ukrainy i z powodzeniem go realizuje. Ukraina jest w głębokim kryzysie energetycznym.

MacGawer
piątek, 19 listopada 2021, 10:36

I aby ich udusić ciągle wyłączają tą nieszczęsna białoruska elektrownię? Nawet latem? A może po prostu jest to grat podatny na awarie? Nie jedyny gdyż nowe elektrownie jadrowe na całym świecie pracują w kratkę.

a
sobota, 20 listopada 2021, 23:34

Nie jest podatny na awarie, ale z dotychczasowych doświadczeń wynika, że najmniejsze zakłócenie powoduje automatyczne wyłączenie bloku, to pewnie dobrze lepiej wyłączyć niż narazić się na poważna awarię. Przypuszczam, że tak 2 -3 lata i wszystko zostanie dograne uregulowane, a co z urządzeń do wymiany to wymienione, tak jak na innych EJ

Davien
wtorek, 23 listopada 2021, 11:19

Jak na razie to Ostrowiec dosłownie sie sypie, awaria goni awarię, ciekawe czy to tak normalnie czy celowo Rosatom skopał ta elektrownie:)

Austriak dr inz
piątek, 19 listopada 2021, 13:20

a wiesz co zaproponowal lwowski Zyd Zirinowski w dumie rosyjskiej? Zeby na doplywach Dniepru w Rosji wybudowac zapory i cala wode zatrzymac w Rosji. Jak sie osuszy Dniepr to polowa Ukrainy znow stanie sie stepem i stana wszyskie elektrownie atomowe na Ukraine. Rosja ze wzgledu na terytorium, zasoby, dostep do trzech oceanow i 5 morz bedzie miel zawsze przewage na krajami typu Ukriaina, Polska, kraje baltyckie itd. Tego nikt nie zatrzyma

a
sobota, 20 listopada 2021, 23:41

Żyrynowski postawił warunek woda dla Krymu albo odetniemy wodę dla Dniepru rząd rosyjski oczywiście na to nie przystał / zresztą ucierpiała by Białoruś / a le on miał na myśli skierowanie wód Dniepru na bagna poleskie. Oczywiście jest to dla Ukrainy opcja atomowa i jej totalna klęska.

Davien
wtorek, 23 listopada 2021, 11:21

A jak sadzisz by sie to dla bestii z Rosji skończyło?

Maria Awaria
czwartek, 18 listopada 2021, 11:06

A EU dalej głaska terrorystę po głowie i uzależnia się od jego dostaw surowców. Coś jak piłowanie gałęzi na której się siedzi. Tylko powolutku, delikatnie przez dziesięciolecia. Putin poczeka, aż będzie cienka gałąź - wtedy szarpnie za koniec. Jakie będzie zdziwienie i płacz na zachodzie! :)

Austriak dr inz
piątek, 19 listopada 2021, 13:34

a skad Europa Zachodnia kontynentalna ma wziac surowce? Tylko Francja w ostatnim momencie polozyla lape an afrykanskich zlozach uranu. Reszta Afryki to domena Chin. Arabusy sa na uslugach USA , Brytoli i coraz bardziej Chin. To europie Zachodniej zostaje tylko albo Rosja albo Iran albo Wenezuela. Europa nie ma wyboru! Polska Miedz szuka zlozy a to w Afryce, a to u zwiazkow zawodowych w Chile a to u Indian w Kanadzie. A tu ruska konkurencja otwiera kopalnie miedzi na Kamczatce z dwoma nowymi lotniskami i portami, ,ogrzewane plywajaca elektrownia atomowa. Co Europa jeszcze moze? Ano zyc z wymiany handlowej z kazdym. Tak jak Benelux (Burgundia, Flandria) jak Wlochy z handlu. Szwedzi sprzedawali Iwanowi Groznemu bron, Holendrzy Piotrowi I statki. Wlosi (lub wloskojezyczni Szwajcarzy) budowali Kreml, szpitale , palace. Dzis bawarskie firmy budowlane rzadza sie w Moskwie. A jeszcze w przeddzien ataku Hitlera na ZSRR cysterny radzieckie z ropa i benzyna wjezdzaly do NIemiec. Ciezko wyciagnac z tego wnioski tylko sie na Rosje ciagle indyczyc? Merkel dr fizyki z wyksztalcenia powiedziala: Europa bez Rosji nie przezyje. Amerykanie tego nie skomentowali. Izrael tez nie. Bo bez Rosji i Izrael by nie przezyl: wtedy w czasie powstawania i dzis gdy Iran i Syroe kontroluje wylacznie Rosja.

a
czwartek, 18 listopada 2021, 22:48

mówisz o ty za oceanem

środa, 17 listopada 2021, 23:11

do tego ruskie wojska na granicy z ukrainą...

Austriak dr inz
piątek, 19 listopada 2021, 13:35

wolnoc Tomku w swoim domku!

Davien
wtorek, 23 listopada 2021, 11:25

To zamknijcie geby na temat Redzikowa, baz NATO w Polsce czy wynoscie się z Ukrainy.

a
piątek, 19 listopada 2021, 00:25

Nad granicą/ to tak jakby wojska od warszawy były w Rzeszowie, no co prawda na warunki Rosyjskie to jest to bardzo blisko.

Tweets Energetyka24