Elektroenergetyka
Baranowski: Przedłużające się dyskusje o pakiecie zimowym szkodzą spółkom energetycznym w całej Europie
Niepewność wynikająca z toczących się dyskusji na temat kształtu i zakresu tzw. pakietu zimowego negatywnie wpływa na funkcjonowanie spółek elektroenergetycznych - zarówno w Polsce, jak i w innych częściach Europy - mówił Henryk Baranowski, prezes PGE, podczas dzisiejszej konferencji wynikowej w Warszawie.
„W naszym przekonaniu dyskusja odnośnie pakietu zimowego będzie jeszcze trwała, skutkując niestety przedłużeniem niepewności na rynkach towarowych (…) Staje się to coraz większym wyzwaniem, przy czym ta niepewność dotyczy nie tylko Polski, ale także Europy Zachodniej” - klarował Henryk Baranowski. W jego opinii negatywnie wpływa to na „stabilność i przewidywalność” funkcjonowania spółek elektroenergetycznych.
Prezes Polskiej Grupy Energetycznej rozpoczął swoje wystąpienie od oceny funkcjonowania firmy w ostatnich miesiącach: „To kolejny dobry kwartał dla PGE. Wygląda na to, że nasza konsekwentna polityka prowadzenia spółki sprawdza się. Utrzymaliśmy zeszłoroczny poziom produkcji i wielkość wyniku finansowego - jesteśmy z nim nawet bardziej >do przodu<, niż zakładaliśmy. To o tyle istotne, że mieliśmy planowane wyłączenia (…) natomiast nie przełożyło się to na spadek produkcji” - wyjaśniał.
„W trzecim kwartale pracowaliśmy intensywnie nad przejęciem aktywów EDF, chciałbym zwrócić uwagę, że nie było to związane tylko z samym technicznym przejęciem i uzyskaniem wszelkich zezwoleń - rozpoczęliśmy także prace związane przygotowaniem integracji aktywów” - wyjaśniał prezes PGE. Dodał również, że opracowano już stosowne harmonogramy oraz pola integracji, ale w koniecznym było przyjęcie pewnego marginesu niepewności, towarzyszącego zawsze tego typu akwizycjom.
„Transakcję będziemy finansować 13 listopada, tj. w poniedziałek, jako że zostały spełnione wszelkie warunki, które dotychczas zawieszały jej realizację” - poinformował Henryk Baranowski. Nadmienił również: „Zamierzamy, zgodnie z tym co obiecywaliśmy, mniej więcej miesiąc po zakończeniu transakcji, ogłosić strategię dla ciepłownictwa. Będzie to prawdopodobnie połowa grudnia”.
Podczas spotkania z dziennikarzami nie zabrakło również wątków związanych z inwestycją w budowę nowych bloków energetycznych: „Generalny wykonawca poinformował nas o opóźnieniu realizacji bloku w Opolu. Wynoszą one odpowiednio 5 miesięcy dla bloku V i około 4 miesiące dla bloku VI. Według zapewnień są to maksymalne opóźnienia, które mogą wystąpić dla tej inwestycji” - mówił szef PGE.
Zobacz także: Polska Grupa Energetyczna: EBITDA za 3 kwartały 2017 wyższa o 28%
Zobacz także: Nadchodzi unijny pakiet regulacyjny MIFID II, czyli ciekawe czasy dla handlu energią [ANALIZA]