Reklama

Gaz

Baltic Pipe i interkonektor polsko-ukraiński. Gaz-System snuje plany na przyszłość

  • Fot. www.gaz-system.pl
  • Fot. Gaz System

„Prognozy na europejskim rynku gazu są bardzo obiecujące. Spodziewamy się wzrostu popytu nawet do 86 mld metrów sześciennych rocznie. Dlatego też, w tej chwili klimat dla budowy Korytarza Północnego jest bardzo dobry” - powiedział Paweł Jakubowski, dyrektor pionu rozwoju w Gaz-Systemie.

Jakubowski w swoim wystąpieniu snuł prognozy dla polskiego rynku gazu. Jedną z głównych kwestii na tym polu jest plan budowy tzw. Korytarza Północnego (zwanego także Bramą Północną). Ma on połączyć złoża gazu na szelfie norweskim z polskim systemem przesyłowym. Obejmuje dwa projekty: interkonektor gazowy między Polską i Danią (tzw. Baltic Pipe) oraz między Danią i Norwegią. W połowie października planowana inwestycja była przedmiotem dyskusji w Parlamencie Europejskim. ,,Jest to miara wyzwań, jakie stoją przed polskim rynkiem gazu. Zaangażowanie norweskich i duńskich partnerów daje nam pewność, że projekt ten jest dobrze postrzegany.” - powiedział Jakubowski. ,,Przede wszystkim, chodzi tu o nowe źródła gazu. Ale chcemy też, żeby projekt ten przyniósł nam więcej infrastruktury, chcemy aby powstająca infrastruktura Korytarza Północnego była powiązana z infrastrukturą, którą operuje Gaz System” - dodał.

Jakubowski stwierdził też, że połączenie z Norwegią może być korzystne dla sąsiadów Polski. Jego zdaniem, jednym z państw, które mogą importować gaz za pośrednictwem tej infrastruktury jest Ukraina. ,,Podpisaliśmy w zeszłym tygodniu umowę z naszym partnerem UkrTransGaz na nowy interkonektor. Odnotowujemy duże zainteresowanie strony ukraińskiej, do 2020 chcemy mieć infrastrukturę do obsługi takiego połączenia. W pierwszej fazie interkonektor mógłby przesyłać do 5 mld metrów sześciennych gazu”- powiedział.

,,Ważna jest dla nas perspektywa, w której gaz, jaki przesyłamy, byłby używany do zaspokojenia potrzeb nie tylko wewnętrznych, ale także zewnętrznych"- stwierdził Jakubowski.

Zobacz także: Nord Stream 2: podpisano umowy na ponad 4 mld euro

Komentarze