Bahrajn odkrył nowe, ogromne złoża ropy

3 kwietnia 2018, 09:36
oilfield-643836_1920
Fot.:Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

Rząd Królestwa Bahrajnu poinformował w niedzielę o odkryciu największych złóż ropy naftowej i gazu w historii tego państwa. Złoża znajdują się w Zatoce Bahrajnu na wybrzeżu zachodnim. Szczegóły dotyczące lokalizacji i szacowanych zasobów będą podane w środę.

Następca tronu i zarazem minister ds. ropy naftowej, szejk Muhammad ibn Chalifa ibn Ahmad al-Chalifa zapowiedział na ten dzień zwołanie konferencji prasowej. W jego ocenie, nowe złoża wzmocnią konkurencyjność Bahrajnu. "Pozwolą na zrealizowanie znaczących projektów rozwojowych" - napisał na Twitterze.

Agencje przypominają, że Bahrajn był przed 90 laty pierwszym państwem Zatoki Perskiej, gdzie wykryto złoża ropy naftowej i gazu. Wydobywa się tam do dziś ok. 50 tys. baryłek ropy dziennie, a także 28,3 mln metrów sześć. gazu ziemnego. Jest to najmniejsze wydobycie wśród państw członkowskich Rady Współpracy Państw Zatoki Perskiej (CCG).

Oprócz własnego złoża, Bahrajn dzierżawi także u Arabii Saudyjskiej jedno ze złóż na szelfie Abu Safah. Łącznie wydobycie surowców energetycznych zapewnia mu 80 proc. przychodów - wskazuje agencja AFP.

Oficjalna agencja prasowa BNA zaznaczyła w swym komunikacie, iż odkryte niedawno złoża są tak wielkie, że zasoby odkryte przed 90. lat wydają się symboliczne i małe.

Bahrajn nie należy do Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową OPEC - przypomina Associated Press.

ML/PAP

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24