Badanie: Polacy chcą elektrowni jądrowej, nawet przy własnym domu

4 maja 2020, 12:31
nuclear-power-plant-4535760_1920
Fot. Pixabay

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez spółkę PGE EJ1, aż 71% mieszkańców pomorskich gmin, w których powstać może elektrownia jądrowa chce budowy takiej jednostki, a 67% z nich popiera jej powstanie przy własnym miejscu zamieszkania.

Według komunikatu, PGE EJ1 przeprowadza cykliczne badania dotyczące nastawienia mieszkańców Pomorza względem planów budowy w tym rejonie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Ostatni raz takie badania były przeprowadzane w październiku i listopadzie 2019 roku wśród mieszkańców gmin lokalizacyjnych - Choczewo, Gniewino i Krokowa.

Jak wynika z badań, 71% mieszkańców tych gmin popiera budowę elektrowni jądrowej w Polsce, a 67% z nich popiera powstanie takiej jednostki w pobliżu własnego miejsca zamieszkania. Taki sam procent tamtejszych społeczności uważa, że budowa „jądrówki” przyniesie więcej miejsc pracy.

Wzrost liczby etatów to największy motywator dla osób popierających budowę elektrowni jądrowej. Na drugim miejscu znalazła się możliwość rozwoju dla gminy oraz tańsza elektryczność.

Jeśli zaś chodzi o obawy, to atom wywołuje przede wszystkim strach o zdrowie i życie, lęk przed ryzykiem wystąpienia awarii, a także podejrzenie szkodliwości inwestycji dla środowiska.

KomentarzeLiczba komentarzy: 4
rmarcin555
wtorek, 5 maja 2020, 17:27

To może coś więcej na temat tego badania autor napisze? Kiedy, gdzie i jak zostało przeprowadzone?

Wkurzony
piątek, 15 maja 2020, 12:43

EJ w końcu i tak powstanie bo niema narazie innej drogi. Im później tym drożej. Wasze stękanie, piewcy "taniego rosyjskiego gazu" nic tu nieda.

Nysa
niedziela, 10 maja 2020, 22:43

Te nie były nigdy przeprowadzone. Po prostu takimi "informacjami" przygotowuje się społeczeństwo do monstrualnych wydatków na nierentowne elektrownie atomowe. Jutro się dowiemy , że 99% Polaków chce pod swoimi oknami wiatraki bo cena ich energii energii elektrycznej jest "bardzo tania".

ciekawy
piątek, 15 maja 2020, 12:41

Jak narazie to Polacy płacą za prąd drogo a z powodu braku EJ będą płacić jeszcze więcej z powodu wysokoemisyjnej energetyki. A prądu i tak zabraknie bo nastąpi w końcu blackout z powodu upałów, niskiego stanu wód i braku wiatru. Przypminam, że rekordowy pobór mocy nastąpił w czerwcu zeszłego roku, kiedy elektrownie wiatrowe nie wyprodukowały prawie nic... Przypominam

Tweets Energetyka24