Sankcje i blokada budowy Nord Stream 2 - PE reaguje na zatrzymanie Nawalnego

21 stycznia 2021, 09:27
strasbourg-4099891_1920
Fot. Pixabay

Parlament Europejski zamierza wezwać do wstrzymania budowy rurociągu Nord Stream 2 oraz wprowadzenia sankcji dla osób i podmiotów, które były zaangażowane w aresztowanie Aleksieja Nawalnego - podaje „Der Spiegel”.

„Der Spiegel” dotarł do projektu rezolucji, która wzywa nie tylko do natychmiastowego przerwania budowy kontrowersyjnej magistrali, ale również nałożenia sankcji na wszystkich, którzy brali udział w zatrzymaniu lidera rosyjskiej opozycji. Mowa tutaj zarówno o osobach fizycznych, jak i prawnych. Z tekstu wynika również, że ukarać należy także odpowiedzialnych za ataki na rosyjskich opozycjonistów, „członków najbliższego otoczenia prezydenta Putina” oraz „propagandystów medialnych”. Przez „sankcje” parlamentarzyści rozumieją m.in. zamrożenie aktywów oraz ograniczenie swobody podróżowania po Wspólnocie.

Projekt rezolucji miał zyskać już poparcie Europejskiej Partii Ludowej, socjaldemokratów, liberałów oraz Zielonych.

Aleksiej Nawalny został aresztowany w niedzielę, tuż po powrocie z Niemiec. W ostatnich miesiącach przebywał on w Berlinie, gdzie poddawał się leczeniu po próbie otrucia. Podczas pospiesznie zaaranżowanej „rozprawy”, która odbyła się na komisariacie skazano go na 30 dni aresztu.

Reklama
Reklama

„Po rosyjskim ataku na Nawalnego powinniśmy porozmawiać także o kwestiach energetycznych” - stwierdził Manfred Weber, kierujący europarlamentarną frakcją EPL. „To najpotężniejszy instrument, jakim dysponujemy. Projekt Nord Stream 2 jest jednym ze sposobów wywierania dodatkowej presji. Proste apele do Rosji to za mało” - dodał.

Sankcje przewidziane w projekcie rezolucji musiałyby zostać zaakceptowane jednogłośnie przez wszystkie państwa członkowskie UE. 

KomentarzeLiczba komentarzy: 16
gern
czwartek, 28 stycznia 2021, 10:07

Hipokryzja amerykanów poraża, nakładaja sankcje na NS II, a USA są drugim co do wielkości importerem rosyjskiej ropy. Za to zapłacili około 13 miliardów dolarów w 2019 roku, a w pierwszej połowie 2020 nawet podwoili swój import. A piszący wypisuja jakies idiotyzmy, jak to ludźmi mozna manipulowąc.Fortuna juz układa koncówke NS II i co ??????.

Buczacza
czwartek, 21 stycznia 2021, 23:35

Szeroko to idzie. Ilość problemów przed ns2 rośnie lawinowo. Sądząc po nerwowej reakcji w moskwie. Tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu,że nasi osobiści rosyjscy przyjaciele tracą grunt pod walonkami. Przykładem jest próba ubezpieczenia. Projekt wartości kilkunastu mld ma ubezpieczać firma powstała 2 dni temu z kapitałem wysokości 6 mln! Bareja lepiej by tego nie wymyślił.

HeHe
piątek, 22 stycznia 2021, 14:54

"Nasi osobiści rosyjscy przyjaciele grunt pod walonkami" mają twardy. Realizacja południowej odnogi TS czyli Balkan Stream jest prawie zakończona, NS hula na pełen "sicher", Chinole kupują o 25% więcej od przewidywań, podobno ruszyła lub lada dzień ruszy budowa rury do Pakistanu a rosyjski ubezpieczyciel będzie ubezpieczać dokończenie budowy NS2. Gdyby Bareja reżyserował takie filmy to nikt i nigdy by o nim nie usłyszał. Chyba, że zostałby dokumentalistą.

Buczacza
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 08:42

Semper Fidelis. Dzięki temu jest się z czego pośmiać. Zresztą taki ubaw nie tylko mnie dotyczy. Swego czasu uwielbiałem taki humor. W rodzaju Mumio bądź też Łowców kropka B. I tak ostatnio dowiedziałem się, że Nawalny to terrorysta ! A wybitny specjalista od stealth bombowca, który do niedawna przekonywał że to ślepa uliczka. Dzisiaj jak gdyby nigdy nic uważa że budowa przez rosję takiego samolotu to świetna decyzja ! A wracając do tematu to już teraz wiem skąd takie sukcesy ekonomiczne fr. Bo przecież 70 procent rosjan zarabia tyle ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych w Polsce ! A średnia pensja w rosji jest mniejsza niż najniższe wynagrodzenie w Polsce ! Przy okazji tak ci imponuje kraj w którym za krytykę władz idzie się siedzieć ? Czy też może kraj w którym przemoc w rodzinie to nie przestępstwo ? Czy też może kraj w którym za poglądy likwiduje się ludzi ? Tak ci imponuje bo mnie nie ! Pewnie dlatego tak się różnimy. No cóż "całe życie służył moskwie" . Semper Fidelis...

czytelnik D24
piątek, 22 stycznia 2021, 23:40

Rosyjski ubezpieczyciel będzie ubezpieczał pod warunkiem że Dania zaakceptuje tego ubezpieczyciela a nie zanosi się na to by Duńczycy zaakceptowali rosyjską lipną firmę ubezpieczeniową.

rob ercik
czwartek, 21 stycznia 2021, 21:37

NS2 upada teraz już nawet kilka razy dziennie ... będzie dramat gdy nie upadnie

GB
czwartek, 21 stycznia 2021, 23:05

Nie. Za to roboty kończące budowę miały się rozpocząć 15 stycznia, jak to dumnie zapowiadali Rosjanie. A tu nic się nie dzieje.

HeHe
niedziela, 24 stycznia 2021, 14:47

Dziwne, że w tym komentarzu stwierdzasz ze "zdziwieniem" iż "nic się nie dzieje" a poniżej piszesz o powodzie tego stanu rzeczy czyli zawieszeniu ze względu na skargę złożoną przez DUH i NABU oraz konieczność udzielenia odpowiedzi na nią przez BSH :)

Komentator
piątek, 22 stycznia 2021, 07:28

Jak to nić się nie dzieje? Tanie LNG w Azji osiągnęło cenę 1000 dolarów za 1000 m3. Do Europy nic praktycznie nie trafia, gdyby zaopatrzenie Europy oprzeć na LNG, to trzeba by zapłacić jeszcze więcej. Naprawdę "nic się nie dzieje"?

GB
czwartek, 21 stycznia 2021, 21:31

Kolejne info: Niemieckie organizacje ekologiczne Deutsche Umwelthilfe (DUH) oraz Unia Ochrony Przyrody i Różnorodności Biologicznej (NABU) mogą przez długi czas opóźniać budowę gazociągu Nord Stream 2. Zdaniem szefowej Federalnego Urzędu Żeglugi Morskiej i Hydrografii (BSH) Karin Kamman-Klippstein sprawa może trwać do 2022 roku.

HeHe
piątek, 22 stycznia 2021, 14:41

Przewodnicząca BSH Karin Kammann-Klippstein ma pytanie o czas odpowiedzi na skargę NABU i DUH czyli okres zawieszenia pozwolenia na budowę odpowiedziała - "tak, chwile to potrwa" ale nie wspominała o 2022 :)

GB
piątek, 22 stycznia 2021, 15:54

To mamy różne źródła. W moim jest że wspominała o 2022 roku.

GB
czwartek, 21 stycznia 2021, 18:19

Niemiecki minister spraw zagranicznych przyznał że istnieje możliwość iż projekt NS2 zakończy się niepowodzeniem. Dodał także że los projektu rozstrzygnie się w ciągu kilku najbliższych dni, może tygodni. Poczekamy spokojnie.

HeHe
piątek, 22 stycznia 2021, 13:15

Natomiast kanclerz Merkel poinformowała - "Możemy rozmawiać z USA o projekcie NS2 natomiast nie zamierzamy zrezygnować i nie zrezygnujemy z jego ukończenia".

GB
piątek, 22 stycznia 2021, 15:55

To w takim razie Merkel nie ma o czym rozmawiać z USA.

HeHe
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 14:50

Tego się nigdy nie wie dopóki nie zacznie się rozmawiać. Biden zdaje sobie sprawę z fatalnego wizerunku Amerykanów usiłujących wykorzystać szantaż wobec wymiany handlowej pomiędzy Europą zachodnią a Rosją w celu promocji własnego LNG i chcieć uniknąć klęski polityki USA wobec Europy. Taką klęskę przyniesie kontynuacja prób amerykańskich prób szantażu.

Tweets Energetyka24