Audyt: kontrowersyjna prywatyzacja energetyki i chybione inwestycje

11 maja 2016, 19:22

W dzisiejszym wystąpieniu sejmowym minister energii Krzysztof Tchórzewski przedstawił fragment rządowego audytu dotyczącego nadużyć w sektorze energetycznym z czasów rządów PO/PSL. Polityk skrytykował prywatyzacje spółek energetycznych i niektóre realizowane przez nie projekty takie jak elektrownia w Stalowej Woli. 

„Oceniamy bardzo negatywnie decyzje (rządu PO/PSL – przyp. red.) w zakresie prywatyzacji giełdowej spółek energetycznych. Były błędne i w dłuższej perspektywie szkodliwe dla państwa” – stwierdził Tchórzewski.

„Spółki giełdowe dbają przede wszystkim o interes akcjonariuszy, a polityka państwa, bezpieczeństwo energetyczne, znajduje się na drugim miejscu. W związku z tym decyzja poprzedniego rządu, którą podjęto przed kilkoma laty jest błędna. To decyzja związana z krótkookresowym interesem skarbu państwa, podyktowana bieżącymi potrzebami budżetowymi” – polityk wymienił w tym kontekście m.in. bezpośrednią sprzedaż akcji Energi i Tauronu na giełdzie i pozyskiwanie środków finansowych przez PGE oraz Eneę, które następnie wykorzystywano na zakup aktywów skarbu państwa.

„Dzisiaj w skutek tych decyzji spółki energetyczne znalazły się prawie wszystkie w takiej sytuacji, że po zrealizowaniu inwestycji niezbędnych dla bezpieczeństwa energetycznego kraju jak w Kozienicach, Opolu i w najbliższej przyszłości w Ostrołęce, te spółki stracą swoje możliwości kredytowe. A więc nie będą mogły pozyskać pieniędzy na modernizację i rozwój. Tymczasem niezbędne inwestycje w energetyce w najbliższych latach to przeszło 40 mld zł. Ma to związku z redukcją emisji CO2 i wymianą elektrowni” – alarmował Tchórzewski. 

„Oprócz tego mamy dużą grupę inwestycji, które poczyniono ze szkodą dla energetyki. Przykładem takiej inwestycji jest budowa elektrowni w Stalowej Woli. Nie można odgadnąć czym jej budowa była podyktowana. W efekcie wydano na nią 1 mld zł, po to żeby ją zakończyć trzeba jeszcze 400 mln zł i wiadomo, że będzie ona generować 100 mln straty rocznie”.

Zobacz także: Rządowy audyt: nadużycia w spółkach skarbu państwa

 

 

 

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Rupert
czwartek, 12 maja 2016, 17:30

Jakiś bełkot dla nierozumnych.

lol
czwartek, 12 maja 2016, 15:54

No i może właśnie o to poprzednikom chodziło, było hasło i były pieniądze dla swoich ludzi, tak jak z elektr. atomową.

ecik
środa, 11 maja 2016, 21:03

Ja też chyba trzy lata temu dziwiłem się kto w Tauronie miał niesprawny kalkulator? PGNiG się nie dziwię, znaleźli zbyt na mega drogi gaz od Pawlaka, za który jak go nie spalą to i tak muszą ruskim zapłacić. No ale Tauron to wybitnie położył tą inwestycje.

realista
środa, 11 maja 2016, 20:27

Może jakiś komentarz redakcji? Bo jak dla mnie przytoczone cytaty mają może jakąś wartość polityczną, bo merytorycznej prawie wcale.

Max Mad
środa, 11 maja 2016, 20:23

"Spółki giełdowe dbają przede wszystkim o interes akcjonariuszy"... facet odkrył prawdziwą Amerykę.

Tweets Energetyka24