Reklama

Wiadomości

Zastrzyk gotówki dla francuskiego projektu SMR. NUWARD dostanie 300 mln euro

Wizualizacja SMR NUWARD
Wizualizacja SMR NUWARD
Autor. EDF / mat. prasowe

Komisja Europejska zatwierdziła francuską pomoc publiczną dla Electricité de France (EDF). Paryż zasili konto koncernu kwotą 300 mln euro, a pieniądze zostaną skierowane na projekt SMR (małe, modułowe reaktory jądrowe) rozwijany przez EDF reaktor nazwany NUWARD.

Francja zgłosiła się do Komisji Europejskiej z zamiarem dofinansowania koncernu EDF jakiś czas temu, ale dopiero pod koniec kwietnia Bruksela zatwierdziła ten plan. Nie jest to pierwsza transza gotówki dla projektu SMR od EDF. Wcześniej na potrzeby prac przy rozwoju NUWARD skierowano 50 mln euro.

300 mln euro, które trafią do EDF, to kwota, która ma wystarczyć na finansowanie badań i rozwoju małego reaktora jądrowego do początku 2027 roku.

Reklama

Komisja Europejska w ciągu ostatnich kilku lat zmieniła zdanie co do inwestycji w atom, a jej podejście ewoluowało przede wszystkim w trakcie kryzysu energetycznego. W lutym 2024 r. KE zadeklarowała, że będzie wspierać małe modułowe reaktory, które w jej ocenie mogą pomóc w osiągnięciu celów klimatycznych. Dodatkowe pieniądze na badania i szkolenia przy SMR otrzymała także Europejska Wspólnota Energii Atomowej (Euroatom) – wsparcie ma sięgnąć 132 mln euro.

NUWARD, czyli unijny mały reaktor

Do rozwoju SMR o nazwie NUWARD (pisownia oryginalna) EDF oddelegował spółkę ze swojej grupy o tej samej nazwie – Nuward. Podmiot w połowie 2023 r. złożył wniosek o wydanie pierwszych opinii (prelicencjonowanie) do francuskiego nadzoru jądrowego (Autorité de Sûreté Nucléaire).

Reklama

Jeden SMR od EDF ma dysponować mocą 170 MW, ale co ważne – reaktory tego typu mają zawsze występować w parach. Czyli jedna elektrownia NUWARD będzie składać się z dwóch reaktorów. Podobnie jak w przypadku„dużego” atomu od EDF (czyli reaktor EPR), NUWARD będzie reaktorem wodnym ciśnieniowym (EPR).

EDF to jedyny unijny dostawca technologii jądrowych, więc nie powinno dziwić, że właśnie na francuskiego giganta stawia Paryż, ale i KE. W wyścigu o SMR biorą udział różne podmioty, ale spoza UE.

Reklama
Reklama

Komentarze