Reklama

Analizy i komentarze

Unia Europejska idzie w atom. KE chce SMR-ów już w 2030 roku

Komisja Europejska we wrześniu 2022 r. zaproponowała regulacje mające wspierać wolność mediów
Komisja Europejska we wrześniu 2022 r. zaproponowała regulacje mające wspierać wolność mediów
Autor. Carl Gruner / Unsplash

Komisja Europejska zadeklarowała wsparcie dla małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR), widząc je jako narzędzie potrzebne do osiągnięcia celu redukcyjnego na rok 2040. KE chciałaby, żeby pierwsza taka jednostka powstała w Unii już za 6 lat.

Mały atom, wielkie wyzwania

Komisja Europejska opublikowała deklarację wsparcia dla małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR), uznając tę technologię za potencjalne wsparcie dla unijnych wysiłków dekarbonizacyjnych. „Chociaż Komisja pozostaje neutralna pod względem technologicznym, a określenie własnego miksu energetycznego należy do krajów UE, istnieje szereg nowych technologii niskoemisyjnych, które mogą odegrać rolę w tym procesie. Jedną z takich technologii są małe reaktory modułowe” - stwierdza KE.

Deklaracja Komisji ma związek z opublikowanymi przez nią we wtorek 6 lutego propozycjami w zakresie celów redukcyjnych UE na rok 2040. KE chce, by wyniosły one 90% w stosunku do roku 1990 dla całej Unii Europejskiej. „Cel klimatyczny na rok 2040 potwierdza determinację UE w walce ze zmianą klimatu i wyznacza naszą ścieżkę po 2030 roku, aby zapewnić osiągnięcie przez UE neutralności klimatycznej do 2050 roku” – wskazywała KE.

Gdzie i kiedy SMR-y?

Według KE, małe reaktory mogą odegrać istotną rolę w zakresie uzupełniania tzw. podstawy w systemach energetycznych z dużym udziałem źródeł odnawialnych. „Mogą przyczynić się one do zapewnienia stabilności sieci elektroenergetycznej w systemie z większym udziałem OZE” - wskazuje Komisja.

Bruksela zamierza wesprzeć mały atom poprzez stworzenie odpowiednich mechanizmów ułatwiających rozwój tej technologii. „Postanowiliśmy zawrzeć sojusz przemysłowy na rzecz małych modułowych reaktorów jądrowych, aby ułatwić rozmieszczenie pierwszych jednostek do 2030 r. w krajach, które się na to zdecydują” – powiedziała Kadri Simson, unijna komisarz ds. energii.

Polska będzie pierwsza?

Wspomniana przez komisarz Simson data - 2030 rok - jest zbieżna z polskimi planami dotyczącymi budowy małych reaktorów jądrowych. W ciągu najbliższych 6 lat pierwszą jednostkę takiego typu chcą postawić Orlen oraz Synthos. Jeden SMR działający w polskim systemie w 2030 roku znalazł się nawet w projekcie nowelizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 r., który został przedłożony pod obrady Rady Ministrów w maju roku 2023. Rząd jednak nie zajął się sprawą. Swoje plany w zakresie SMR-ów mają także inne polskie spółki - np. KGHM czy CIECH.

Reklama
Reklama

Komentarze