Reklama

Wiadomości

Zaporoska Elektrownia Jądrowa znów podłączona do ukraińskiej sieci

Autor. Twitter / @dw_ukrainian

Dzięki naprawie linii energetycznej okupowana przez wojsko rosyjskie Zaporoska Elektrownia Jądrowa znów jest podłączona do ukraińskiej sieci - poinformowała w sobotę Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA).

Reklama

Jak zaznaczyła organizacja, jej przedstawiciele dowiedzieli się w sobotę, że jedna z czterech głównych linii energetycznych łączących elektrownię z ukraińską siecią została naprawiona.

Reklama

Linią dostarczana jest energia potrzebna do chłodzenia reaktorów i innych niezbędnych funkcji bezpieczeństwa siłowni.

Wszystkie główne linie zostały uszkodzone w wyniku działań zbrojnych. Na terenie elektrowni stacjonuje około 500 rosyjskich żołnierzy. Wojska najeźdźcy kilkakrotnie ostrzelały siłownię, stwarzając ryzyko uwolnienia substancji promieniotwórczych. Moskwa każdorazowo oskarżała o te incydenty Kijów.

Reklama

Czytaj też

Wszystkie reaktory Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej są wyłączone, jednak wciąż potrzebują energii, by wypełniać funkcje bezpieczeństwa. Od 5 września elektrownia nie produkuje energii dla zewnętrznych odbiorców, takich jak gospodarstwa domowe czy fabryki - podkreśla MAEA.

Przed tygodniem ukraiński koncern Energoatom powiadomił o wyłączeniu w ramach środków bezpieczeństwa ostatniego działającego bloku elektrowni. Już wcześniej blok produkował energię jedynie na potrzeby elektrowni.

Zaporoska Elektrownia Jądrowa to największa siłownia jądrowa w Europie. Po rozpoczętej 24 lutego inwazji Rosji na Ukrainę obiekt został zajęty przez agresora.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama