Reklama

Wiadomości

Większe opóźnienie i rosnące koszty. Brytyjska elektrownia jądrowa zdrożała o kolejne miliardy

Autor. Hydrock, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Jeśli przeciwnicy atomu szukają argumentów wspierających ich agendę, mogą śmiało sięgnąć po najnowsze doniesienia „Financial Times”. Brytyjska elektrownia jądrowa Hinkley Point C nie tylko zdrożała – do kwoty blisko 46 miliardów funtów, ale i napotyka kolejne opóźnienia.

Francuskie EDF przekazało, że budowa i uruchomienie Hinkley Point C, wyposażonej w opracowany nad Loarą reaktor EPR, przedłuży się nie do 2029 roku, a nawet 2031 r. Na tym nie kończą się złe wieści dla najbardziej zaawansowanego projektu w energetyce jądrowej na Wyspach.

Reklama

Według EDF koszty realizacji Hinkley Point C wyniosą 31-35 mld funtów. Tylko jak opisuje „Financial Times”, szacunki bazują na cenach z 2015 roku. Dziennik wskazuje, że uwzględniając obecne ceny, koszty wyniosą do 46 mld funtów (ponad 230 mld zł). Tymczasem nie tak dawno, po kolejnej aktualizacji kosztorysu projektu jego budżet oszacowano na 18 mld funtów, a sama elektrownia miała zostać ukończona w 2025 r.

Nie jest to pierwsze opóźnienie projektu. Jeszcze w 2007 roku przedstawiciele EDF zapewniali, że uda im się w 10 lat ukończyć Hinkley Point C. Rzeczywistość zweryfikowała te deklaracje, bo w 2017 roku była okazja do świętowania, ale z zupełnie innego powodu – właśnie wtedy zaczęto budowę elektrowni, która będzie składać się z dwóch bloków wyposażonych w reaktory EPR.

Czytaj też

EDF i długa lista problemów w realizacji siłowni z EPR

Francuzi zdecydowanie nie mają szczęścia – ich projekty elektrowni jądrowych z wykorzystaniem reaktora EPR (o mocy 1600 MW) stale natrafiają na wyboje. Nawet ten w kraju – Flamanville 3 – zaliczył spektakularne opóźnienie. Nowy blok jądrowy na północnym wybrzeżu Francji jest budowany od 2007 roku. Pod koniec 2022 r. EDF poinformowało, że po raz kolejny musi przesunąć termin uruchomienia bloku (pierwszy kwartał 2024 roku), a koszty inwestycyjne wzrosły do 13,2 mld euro.

Reklama

Podobne opóźnienia zaliczył nowy blok z EPR w Finlandii, ale tę historię EDF ma za sobą. Także po latach opóźnień (spowodowanych m.in. wyśrubowanymi oczekiwaniami fińskiego STUK, fińskiego urzędu dozoru jądrowego). Francuzom udało się ukończyć Olkiluoto 3. Największy reaktor jądrowy w Europie działa od kwietnia 2023 r. i jego uruchomienie zakończyło sagę trwającą od 2005 roku. W tym czasie termin oddania Olkiluoto 3 przesuwano ponad 20 razy, a inwestycja pochłonęła ostatecznie nie około 3 mld, a 8 mld euro.

Reklama

Komentarze

    Reklama