Reklama

Wiadomości

Wiceszefowa MKiŚ spotkała się z nowym prezesem KHNP

Fot. www.gov.pl

Wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska spotkała się z nowo wybranym prezesem Korea Hydro and Nuclear Power; rozmowy dotyczyły współpracy w obszarze cywilnej energetyki jądrowej - poinformował w środę resort klimatu i środowiska.

Jak wyjaśniono w komunikacie, do spotkania doszło we wtorek 20 września. W rozmowach wzięli udział: wiceszefowa MKiŚ Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, nowy prezes Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP) Hwang Joo-ho, a także pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Mateusz Berger.

Resort klimatu wskazał, relacjonując przebieg spotkania, że podczas rozmów podkreślono rolę energetyki jądrowej w zapewnianiu bezpieczeństwa energetycznego zarówno w regionie, jak i na świecie.

"Zaakcentowano, że wdrożenie energetyki jądrowej w Polsce nabrało jeszcze większego znaczenia wobec kryzysu energetycznego spowodowanego agresją Rosji na Ukrainę. Wskazano ponadto, że realizacja Programu Polskiej Energetyki Jądrowej – budowa elektrowni jądrowych to inwestycja strategiczna, która przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa i suwerenności energetycznej państwa" - dodano.

Wiceminister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska przypomniała, że polskie oczekiwania wobec potencjalnego partnera strategicznego są publicznie deklarowane w strategicznych dokumentach rządowych. "Ostateczna decyzja zostanie podjęta, biorąc pod uwagę strategiczne znaczenie tej inwestycji dla bezpieczeństwa energetycznego Polski" - podkreśliła.

Czytaj też

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej zwrócił z kolei uwagę, że w świetle konsekwencji rosyjskiej agresji na Ukrainę, ale również działań hybrydowych skutkujących wzrostem cen energii, bardzo ważne jest, aby Polska posiadała elektrownie jądrowe w systemie elektroenergetycznym, które ustabilizują ceny prądu.

Przypomniano, że KHNP - obok francuskiego EDF i amerykańskiego Westinghouse - jest zainteresowane udziałem w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej. 21 kwietnia br. przedstawiciele koreańskiej spółki złożyli propozycję współpracy przy budowie elektrowni jądrowych w Polsce. Amerykańska oferta została złożona 12 września br., a francuska w październiku 2021 r.

Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. W Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co dwa-trzy lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy do 9 GW. Polski rząd oczekuje, że partner w programie jądrowym obejmie także 49 proc. udziałów w specjalnej spółce, dostarczy odpowiedniego finansowania i będzie uczestniczył nie tylko w budowie, ale i eksploatacji elektrowni jądrowych.

Źródło:PAP

Komentarze