Reklama

Wiadomości

Westinghouse wchodzi w małe reaktory modułowe. Ujawnił plany

Projekt elektrowni z reaktorami AP300.
Projekt elektrowni z reaktorami AP300.
Autor. Westinghouse.com

Amerykańska firma energetyczna Westinghouse ujawniła w czwartek plany małego modułowego reaktora do wytwarzania praktycznie bezemisyjnej energii elektrycznej, która mogłaby zastąpić elektrownie węglowe lub zasilić odsalanie wody i inne gałęzie przemysłu.

Reklama

Mający budować pierwszą polską elektrownię jądrową Westinghouse chce rozwijać małe reaktory modułowe (SMR-y). Amerykańska firma energetyczna ujawniła plany budowy własnego projektu SMR-ów czym dołącza do wyścigu w tym obszarze.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Rita Baranwal, dyrektor ds. technologii w Westinghouse Electricity Co, powiedziała, że reaktor, nazwany AP300 ze względu na planowaną moc 300 megawatów, nie będzie wykorzystywał specjalnych paliw ani płynnych metalowych chłodziw, w przeciwieństwie do niektórych innych reaktorów nowej generacji. Będzie to mniejsza wersja reaktora AP1000, z których kilka pracuje w Chinach, a które po latach opóźnień i przekroczeniu budżetu o miliardy dolarów uruchamiane są w Georgii w elektrowni Vogtle.

"Zachowaliśmy prostotę, zaprojektowaliśmy go w oparciu o zademonstrowaną i licencjonowaną technologię i myślę, że jest to jedna z zalet tej koncepcji" – powiedziała Baranwal w wywiadzie dla Reutersa. Westinghouse, którego właścicielem jest Brookfield Business Partners, planuje rozpocząć budowę reaktora do 2030 roku i uruchomić go do 2033 roku.

Czytaj też

Westinghouse nie ujawnił, ile będzie kosztował pierwszy reaktor, ale poinformował, że późniejsze jednostki będą kosztować około 1 mld dolarów. Firma, z siedzibą w zachodniej Pensylwanii, prowadziła nieformalne rozmowy ze stronami w sąsiednich stanach Ohio i Zachodniej Wirginii na temat potencjalnej budowy AP300 w byłych elektrowniach węglowych.

Spółka ma również nadzieję na sprzedaż reaktorów krajom Europy Wschodniej. Jednocześnie podpisał już wstępne umowy na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej na Pomorzu w oparciu o tradycyjne, „duże" reaktory AP1000. Zainteresowanie SMR-ami w Polsce jest olbrzymie. Swoje małe reaktory chce instalować Orlen Synthos Green Energy posługując się technologią GE Hitachi i reaktorem BWRX-300 (również o mocy 300 MW) oraz KGHM, który będzie korzystał z reaktorów Nuscale.

Reklama

Komentarze

    Reklama