USA zniosły sankcje na elektrownię jądrową na Węgrzech? Zyska Rosatom

Waszyngton zniósł sankcje dotyczące rozbudowy elektrowni jądrowej Paks na Węgrzech, nałożone przez poprzedniego prezydenta USA Joe Bidena.
Agencja Bloomberga, przytaczając wypowiedź Szijjarto, zauważyła, że nie ma żadnego potwierdzenia ze strony USA, by jakiekolwiek sankcje w tej sprawie zostały zniesione.
Na korzyść Rosatomu
Projekt Paks-2 obejmuje budowę dwóch nowych bloków energetycznych, na które Rosja udzieliła Węgrom pożyczki w wysokości 80 proc. kosztów projektu. Budapeszt musi spłacić pożyczkę w ciągu 21 lat. W projekcie Paks-2 uczestniczy rosyjska państwowa korporacja Rosatom. Rozliczenia między Rosją a Węgrami odbywały się za pośrednictwem Gazprombanku, na który Stany Zjednoczone nałożyły sankcje w 2024 r. po ataku Rosji na Ukrainę, co wstrzymało inwestycję.
Ograniczenia na rozbudowę elektrowni jądrowej zostały nałożone przez administrację Bidena - powiedział Szijjarto, dodając, że miały one na celu „podważenie długoterminowego bezpieczeństwa dostaw energii na Węgrzech” poprzez uczynienie „kontynuacji budowy praktycznie niemożliwą”.
Czytaj też
Według ministra, sytuacja uległa zmianie, gdy w styczniu w Waszyngtonie pojawił się prezydent, który uważa Węgry za przyjaciela i dlatego ograniczenia zostały zniesione. Produkcja głównego sprzętu potrzebnego w elektrowni jądrowej Paks-2 trwa w Rosji i Francji. Teraz budowa może otrzymać nowy impuls - podkreślił.