Reklama

USA wskrzeszają zamkniętą elektrownię jądrową. To kwestia „amerykańskiej dominacji”

Elektrownia Jądrowa Palisades
Elektrownia Jądrowa Palisades
Autor. Nuclear Regulatory Commission/Wikimedia Commons

Departament Energii USA ogłosił wypłatę ponad 46 mln dolarów z 1,52 mld dolarów pożyczki w celu ponownego otwarcia elektrowni jądrowej Palisades w stanie Michigan. Jej powrót do pracy to ewenement w historii USA, a dla administracji Donalda Trumpa stanowi też kwestię „amerykańskiej dominacji” w energetyce jądrowej.

W marcu ubiegłego roku Departament Energii (DOE) zadeklarował wsparcie finansowe w wysokości 1,5 mld dolarów w ramach gwarancji pożyczkowej dla firmy Holtec na renowację i wznowienie prac zamkniętej elektrowni Palisades. Jednostka miałaby wrócić do działania do końca 2025 r.

Palisades rozpoczęła komercyjną pracę w 1971 r. i generowała energię aż do maja 2022 r. To siłownia z jednym reaktorem wodnym-ciśnieniowym (PWR) o mocy 805 MWe. Działania na rzecz jej ponownego otwarcia trwają już od 2023 r. – rozpoczęły się zaledwie rok od jej zamknięcia.

YouTube cover video

46 mln dolarów to druga wypłata dokonana przez administrację prezydenta Donalda Trumpa na rzecz Palisades, po poprzedniej w zeszłym miesiącu, i trzecia od sfinalizowania warunkowej gwarancji pożyczki za administracji Joe Bidena. Jak dotąd łącznie na ten cel przekazano ponad 151 mln dolarów, jak informuje Reuters.

Reklama

Chris Wright, sekretarz Departamentu Energii, cytowany w oficjalnym komunikacie, mówi o „renesansie energetyki jądrowej” w USA.

Dzięki projektom takim jak elektrownia jądrowa Palisades, Departament Energii pracuje nad tym, aby renesans energetyki jądrowej w Ameryce pojawił się tuż za rogiem.
Chris Wright, sekretarz Departamentu Energii USA

Ale nie tylko. Działania takie jak wysiłki na rzecz wskrzeszenia elektrowni Palisades to również „uwolnienie amerykańskiej dominacji w energetyce jądrowej”, a amerykański rząd ma na celu zapewnienie obywatelom dostępu do „niezawodnej, dostępnej i niedrogiej” energii – jak ogłasza DOE.

    Energetyka jądrowa, w przeciwieństwie do wielu innych kwestii, nie jest przedmiotem sporu w USA. Wielu polityków po stronie Republikanów, jak i Demokratów, popiera atom, ponieważ po raz pierwszy od dwóch dekad w kraju wzrasta zapotrzebowanie na energię elektryczną. Przyczynia się do tego gwałtowny rozwój sztucznej inteligencji i kryptowalut oraz produkcja pojazdów elektrycznych.

    Reklama

    Komentarze

      Reklama