Zielona rewolucja w „czarnych kościołach”. Parafie w USA zaczynają transformację

Afrykański Kościół Metodystyczno-Episkopalny w stanie Georgia rusza z ambitnym programem budowy mikrosieci energetycznych przy parafiach, łącząc OZE z misją społeczną. Duchowni podkreślają, że to krok ku duchowej i ekologicznej transformacji czarnych wspólnot w USA.
Afrykański Kościół Metodystyczno-Episkopalny (ang. African Methodist Episcopal Church, AME) w amerykańskim stanie Georgia ogłosił rozpoczęcie nowatorskiego programu budowy mikrosieci energetycznych i przy parafiach. Projekt zakłada instalację paneli słonecznych, magazynów energii oraz stacji ładowania pojazdów elektrycznych, ale również obejmuje działania edukacyjne oraz szkolenia dla przyszłych specjalistów sektora energii odnawialnej.
Początkowo planowana jest budowa pięciu instalacji do końca 2026 roku, a docelowo program ma objąć wszystkie 482 kościoły AME w stanie. Szacunki wskazują, że jego pełne wdrożenie pozwoli na wyprodukowanie 34 GWh energii w skali roku, co ma wystarczyć do zasilenia ponad 3000 gospodarstw domowych.
Inicjatywa zakłada również nową rolę kościołów jako centrów odporności. W sytuacjach kryzysowych mają one zapewniać schronienie, możliwość ładowania sprzętu medycznego oraz przechowywania leków. Jak wyjaśniają duchowni, to bezpośrednia odpowiedź na wydarzenia takie jak huragan Helene z 2024 roku, który odciął dostawy energii ponad 1,3 miliona mieszkańców Georgii. Po tych tragicznych wydarzeniach dziesiątki tysięcy osób przez wiele tygodni pozostawały bez dostępu do prądu.
Duchowa i społeczna rewolucja
Duchowni i wierni podkreślają, że projekt nie sprowadza się jedynie do technologii. W ich ocenie to duchowa i społeczna rewolucja, która łączy troskę z konkretnymi działaniami na rzecz lokalnych wspólnot.
„Ta inicjatywa jest świadectwem naszego zaangażowania w opiekę nad Bożym stworzeniem i służenie naszym społecznościom” - powiedział biskup Michael Leon Mitchell, naczelny prezbiter Szóstego Dystryktu Kościoła AME.
Mikrosieci dają możliwość rozwiązania tak wielu problemów jednocześnie, w tym wzmocnienia naszych społeczności, aby lepiej stawiały czoła przeciwnościom losu, oszczędzając pieniądze na rachunkach za media i zmniejszając zanieczyszczenie środowiska. Wykorzystując technologie czystej energii, zmniejszamy nasz wpływ na środowisko i dostarczamy najnowocześniejsze rozwiązania społecznościom Afroamerykanów za pośrednictwem kościoła.
Michael Leon Mitchell
Program opiera się na rezolucji klimatycznej przyjętej przez Kościół AME podczas 50. Konferencji Generalnej w Filadelfii w 2021 roku, która zobowiązuje wiernych do aktywnego udziału w działaniach na rzecz ochrony klimatu. Jak czytamy w komunikacie prasowym, rezolucja ta nakreśliła biblijne podstawy zajmowania się zmianami klimatycznymi i zachęciła kościoły do podjęcia praktycznych kroków w kierunku zrównoważonego rozwoju. W realizacji projektu kościół współpracuje z takimi organizacjami jak Georgia Interfaith Power & Light oraz Capital Good Fund, które wspierają parafie w opracowywaniu analiz wykonalności i pozyskiwaniu środków z federalnego programu Solar for All. Do końca roku planowane jest zakończenie 70 takich analiz.
Afrykański Kościół Metodystyczno-Episkopalny określany jest mianem „czarnego kościoła”, ponieważ został założony na przełomie XVIII i XIX wieku przez Afroamerykanów w odpowiedzi na rasową segregację i dyskryminację w kościołach zdominowanych przez białych. Z czasem stał się duchowym, społecznym i politycznym filarem czarnej społeczności w Stanach Zjednoczonych. Należy podkreślić, że termin ten nie jest obraźliwy i podkreśla historyczne znaczenie tych wspólnot w walce o równość, prawa obywatelskie i zachowanie tożsamości kulturowej.