Reklama

Wiadomości

Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej

Brama główna UW
Brama główna UW
Autor. Adrian Grycuk/Wikimedia

Rozwój kadr w sektorze energetyki jądrowej w Polsce jest celem porozumienia, które w czwartek zawarła spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) z Uniwersytetem Warszawskim – przekazał Wydział Fizyki UW.

Reklama

Rząd w listopadzie 2022 r. wskazał, że technologię do pierwszej elektrowni w ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) dostarczy firma Westinghouse i elektrownia powinna stanąć na Pomorzu. PPEJ przewiduje budowę dwóch elektrowni w dwóch różnych lokalizacjach. Według deklaracji przedstawicieli rządu kwestia wyboru technologii i partnera dla drugiej elektrowni w ramach PPEJ jest ciągle otwarta. Pierwszy blok pierwszej elektrowni powinien – zgodnie z rządowymi planami – ruszyć w 2033 r.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Należąca do Skarbu Państwa spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) ma m.in. przygotować proces inwestycyjny i pełnić rolę inwestora w projekcie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Zadaniem spółki jest też wsparcie administracji rządowej w działaniach na rzecz realizacji celów programu polskiej energetyki jądrowej i budowanie poparcia społecznego dla rozwoju energetyki jądrowej.

W czwartek Wydział Fizyki UW przekazał, że PEJ podpisało umowę o współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Razem z inwestorem odpowiedzialnym za budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej UW będzie szkolić kadry dla przemysłu jądrowego.

"Umowa pozwoli studentom i absolwentom chcącym związać swoje życie zawodowe z branżą jądrową na zdobywanie wiedzy z tego zakresu, jak i rozwijanie praktycznych umiejętności" – czytamy w komunikacie.

Podczas podpisania umów UW reprezentował rektor uczelni prof. Alojzy Nowak. Przedstawicielami spółki PEJ byli: prezes spółki Polskie Elektrownie Jądrowe Tomasz Stępień i wiceprezes dr Łukasz Młynarkiewicz.

"Aby budować w Polsce sektor energetyki jądrowej potrzebni, są ludzie o solidnym wykształceniu – to wykształcenie może zapewnić Uniwersytet Warszawski, a w szczególności Wydział Fizyki UW" – zauważył cytowany w komunikacie prof. Alojzy Nowak.

Czytaj też

Zgodnie z umową spółka PEJ przygotuje rekomendacje w zakresie treści nauczania, które w toku kształcenia pozwolą przyszłym absolwentom uzyskać wiedzę i umiejętności pożądane w sektorze energetyki jądrowej. Jednocześnie realizowane przez inwestora programy stażowe i konsultacje z ekspertami mają umożliwić studentom najlepsze możliwe wejście na branżowy rynek pracy. UW będzie szkolić kadry przeznaczone tej dyscyplinie w ramach autorskiego kierunku studiów podyplomowych z zakresu energetyki jądrowej. W ramach działań bilateralnych inwestor zobowiązał się dodatkowo do przygotowania i przeprowadzania przez pracowników spółki wybranych zajęć edukacyjnych.

Dziekan Wydziału Fizyki UW prof. Dariusz Wasik zwrócił uwagę na to, że Wydziały Fizyki i Chemii mają ponaddziesięcioletnie doświadczenia w kształceniu kadr dla przemysłu jądrowego.

UW od niemal trzech lat współpracuje z KEPCO International Nuclear Graduate School (KINGS) uczelnią techniczną związaną z największym południowokoreańskim zakładem energetycznym Kepco. Z kolei w zeszłym roku UW zawarło porozumienie o współpracy w kształceniu studentów z francuskim Międzynarodowym Instytutem Energii Jądrowej.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama