Reklama

Wiadomości

Ambasador Brzezinski: SMR-y zwiększą bezpieczeństwo energetyczne Polski

Mark Brzezinski
Autor. US Embassy Sweden

Małe reaktory modułowe (SMR), to potencjał zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski i wzmocnienia amerykańsko-polskich relacji - podkreślił w czwartek w mediach społecznościowych ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

Reklama

Jak wynika z Twitterowego wpisu ambasadora spotkał się on z założycielem spółki Synthos Michałem Sołowowem. Jednostki SMR (małe reaktory modułowe) w Polsce chcą budować Orlen i Synthos w ramach spółki Orlen Synthos Green Energy.

Reklama

"Inspirujące spotkanie z Michałem Sołowowem, założycielem Synthos, którego wizja projektu budowy małych reaktorów modułowych (SMR) firmy GE-Hitachi ma długoterminowy potencjał zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski - napisał na Twitterze Mark Brzezinski.

Nad zastosowaniem technologii BWRX w Polsce koncern Synthos pracuje od 2019 r. W sierpniu 2020 r. spółka Synthos Green Energy (SGE) została Partnerem Strategicznym GEH (GE-Hitachi) w zakresie rozwoju i budowy BWRX-300. Współpracę z SGE w obszarze energetyki jądrowej nawiązał również PKN Orlen, tworząc spółkę Orlen Synthos Green Energy. W lipcu 2022 r. złożyła ona do Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki wniosek o wydanie ogólnej opinii dotyczącej technologii BWRX-300. Dokumentacja techniczna bazuje na dokumentacji przygotowanej przez GEH dla kanadyjskiego regulatora w ramach VDR (ang. Vendor Design Review) - przedlicencyjnego przeglądu technologii. SGE podpisał z Ontario Power Generation umowę, na mocy której polska spółka będzie mogła skorzystać z wiedzy i doświadczeń z prac nad projektem w Darlington.

Reklama

Jak mówił PAP wiceprezes GEH David Sledzik, firma zakłada, ze pierwszy reaktor u polskiego klienta ruszy w 2029 r., mniej więcej rok po jednostce dla Ontario Power Generation.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama