Uniwersytet Gdański i Bechtel będą współpracować przy polskim atomie

Firma Bechtel, która razem z Westinghouse Electric Company zbuduje pierwszą w Polsce elektrownię jądrową, podpisała list intencyjny w sprawie nawiązania współpracy z Uniwersytetem Gdańskim.
Podpisane w poniedziałek w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego porozumienie zakłada współpracę m.in. w zakresie analizy nastrojów i poziomu zaufania społecznego na Pomorzu, a także realizację badań kulturowych i opinii publicznej, których wyniki posłużą do opracowywania raportów eksperckich. Istotnym filarem porozumienia ma być również rozwój kompetencji poprzez programy praktyk studenckich, specjalistyczne szkolenia oraz wspólne inicjatywy edukacyjne i popularyzatorskie
Budowa współpracy na Pomorzu
List intencyjny o współpracy podpisali: prezes Bechtel Polska Leszek Hołda oraz rektor uczelni prof. Piotr Stepnowski.
„To jest bardzo ważny obszar dla nas jako generalnego wykonawcy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, czyli budowanie współpracy z regionem pomorskim, z lokalną społecznością, tak aby właściwie odczytywać potrzeby tej społeczności i jak najmniej inwazyjnie prowadzić ten projekt” – podkreślił Leszek Hołda.
Zrównoważony rozwój dla regionu
Rektor Uniwersytetu Gdańskiego wskazał, że w przypadku budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu należy myśleć o zrównoważonym rozwoju. „Myślę, że ważne jest uświadamianie, jakie szanse niesie ze sobą tak duża inwestycja, bo to nie tylko energetyka jądrowa, nie tylko sama elektrownia, ale dziesiątki innych branż, które nagle zaczną kwitnąć w regionie” – stwierdził.
Czytaj też
Pierwsza polska elektrownia jądrowa ma powstać w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu i liczyć trzy bloki w technologii AP1000 Westinghouse. Wykonawcą będzie konsorcjum Westinghouse-Bechtel. Zgodnie z obecnym harmonogramem budowa części jądrowej ma się zacząć w 2028 r., a początek komercyjnej eksploatacji pierwszego bloku – w 2036 r