Reklama

Wiadomości

Ukraina: rosyjskie wojska uprowadziły wicedyrektora Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

Fot. Twitter / @dw_ukrainian

Rosyjskie wojska uprowadziły i wywiozły w nieznanym kierunku wicedyrektora Zaporoskiej Elektrowni Atomowej Wałerija Martyniuka; prawdopodobnie jest on poddawany torturom - zaalarmował we wtorek na Telegramie ukraiński koncern Enerhoatom.

"W ten sposób Rosjanie starają się zdobyć tak bardzo potrzebne im informacje dotyczące osobistych spraw pracowników Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, aby jak najszybciej zmusić ukraiński personel do pracy dla Rosatomu. Okupanci torturują pracowników elektrowni, nie stroniąc od najbardziej brutalnych nadużyć" - czytamy w komunikacie Enerhoatomu ( https://t.me/energoatom\_ua/10100 ).

Koncern zwrócił się do szefa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafaela Grossiego i "całej światowej społeczności" z prośbą o podjęcie wszelkich możliwych działań w celu jak najszybszego uwolnienia Martyniuka, wiceszefa elektrowni ds. kadrowych, i zapewnienia mu powrotu do obowiązków zawodowych.

Czytaj też

Na początku października rosyjskie wojska uprowadziły i niebawem uwolniły dyrektora generalnego elektrowni Ihora Muraszowa. MAEA powiadomiła, że zwróciła się do Moskwy o wyjaśnienie tego incydentu, po czym została poinformowana, że "Muraszow został tymczasowo zatrzymany, by odpowiedzieć na pytania".

5 października Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał doniesienia, że pracownicy Zaporoskiej Elektrowni Atomowej są zmuszani groźbami do przyjmowania rosyjskich paszportów, a także zawierania umów o pracę z państwowym koncernem Rosatom. Tego samego dnia prezydent Władimir Putin wydał dekret zakładający przyłączenie obiektu w Enerhodarze do rosyjskiej sieci energetycznej.

Zaporoska Elektrownia Atomowa, największa siłownia jądrowa w Europie, znajduje się na okupowanych przez Kreml terenach obwodu zaporoskiego, który Rosja usiłuje oderwać od Ukrainy. Po rozpoczętej 24 lutego rosyjskiej inwazji siłownia została zajęta przez agresora, a następnie teren elektrowni był wielokrotnie ostrzeliwany. W obiekcie i jego okolicach stacjonują żołnierze najeźdźcy.

Źródło:PAP

Komentarze