Reklama

Wiadomości

Serbia znosi zakaz budowy elektrowni jądrowych po 35 latach

Autor. Ivan Radic/flickr/CC BY 2.0

Rząd Serbii podjął decyzję o wycofaniu moratorium na budowę w kraju elektrowni jądrowych. Nowelizacja ustawy o prawie energetycznym wejdzie w życie w najkrótszym możliwym terminie – ogłosiła serbska ministra górnictwa i energii Dubravka Djedović Handanović.

Ministra – cytowana w sobotę przez telewizję RTS – stwierdziła, że władze Serbii z prezydentem Aleksandarem Vucziciem na czele „planują strategicznie i długoterminowo” i sektor energetyczny jest ważnym elementem tych planów.

W Serbii obowiązuje zakaz budowy elektrowni jądrowych wprowadzony jeszcze w 1989 r. za czasów Jugosławii. Zapis był odpowiedzią na katastrofę w Czarnobylu.

Ministra Djedović Handanović podkreśliła, że potrzeby energetyczne Serbii rosną z dnia na dzień i władze w Belgradzie szukają sposobów, aby coraz większemu zapotrzebowaniu sprostać.

Reklama

„Dlatego budujemy elektrownie słoneczne i pracujemy nad pozyskiwaniem coraz większych ilości gazu” – wyjaśniła ministra.

Obecnie 70 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną Serbii pokrywają elektrownie węglowe. Kraj produkuje 13 proc. używanego przez siebie gazu, a zdecydowaną większość importuje z Rosji. Belgrad podjął w ostatnich miesiącach szereg decyzji mających zdywersyfikować dostawy – w grudniu 2023 rozpoczęto import gazu z Azerbejdżanu, a w sierpniu bieżącego roku podpisano protokół ustaleń w sprawie budowy gazociągu z Rumunią.

Prezydent Vuczić zaproponował też w czwartek rządowi Węgier „zakup do 10 proc. udziałów w elektrowni jądrowej w Paksu”.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama