Reklama

Wiadomości

Sasin: wkrótce ostateczne decyzje dot. wyboru amerykańskiego partnera do budowy elektrowni jądrowej

Autor. Twitter / @MAPGOVPL

Jesteśmy na dobrej drodze, żeby wkrótce zapadły ostateczne decyzje dotyczące wyboru amerykańskiego partnera do budowy elektrowni jądrowej oraz modelu jej finansowania - powiedział we wtorek wicepremier Jacek Sasin. Dodał, że rozważane jest współfinansowanie transformacji energetycznej w Polsce przez MFW.

Reklama

We wtorek wicepremier w Nowym Jorku spotkał się z zarządem Nowojorskiej Giełdy Papierów Wartościowych, natomiast w poniedziałek rozmawiał w Waszyngtonie m.in. z amerykańską minister energii Jennifer Granholm oraz szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kristaliną Georgiewą.

Reklama

Podczas wywiadu w TVP Info Sasin wskazał, że rozpoczął się właśnie bardzo intensywny marsz, by energetyka jądrowa stała się w Polsce faktem. "To jest przełom, bo to konkretna umowa na konkretne reaktory, podpisana z konkretną firmą, na technologię znaną i certyfikowaną" - powiedział, komentując podpisaną w poniedziałek umowę między KGHM a spółką NuScale w sprawie rozpoczęcia prac nad wdrożeniem sześciu reaktorów modułowych SMR w Polsce. Pierwszy z nich - jak dodał - ma powstać do roku 2029. Przypomniał też, że umowę na budowę małego reaktora podpisał z amerykańską firmą General Electric Hitachi również PKN Orlen.

Sasin poinformował, że podczas wizyty w USA rozmawiał o budowie w Polsce przez amerykańskie firmy dużej elektrowni jądrowej, która będzie działała nie tylko na rzecz przemysłu, ale która - jak mówił - będzie również dostarczała do gospodarstw domowych tańszą energię.

Reklama

Czytaj też

"Jesteśmy na dobrej drodze, żeby wkrótce zapadły ostateczne decyzje dotyczące wyboru amerykańskiego partnera do budowy elektrowni jądrowej oraz modelu jej finansowania" - mówił. Dodał też, że - zgodnie z założeniami - będzie to wspólna inwestycja polsko-amerykańska, w którą będzie zaangażowany kapitał amerykański z gwarancjami amerykańskiego rządu. Powiedział, że w tracie rozmów "padły konkretne sumy i konkretne podmioty". Dodał, że harmonogram budowy przewiduje, że elektrownia zacznie działać w 2034 r.

Zdaniem wicepremiera trudno sobie wyobrazić transformację energetyczną, przed którą stoi Polska, bez atomu.

"Potrzebujemy ogromnych pieniędzy na inwestycje w energetykę. Nasi eksperci oceniają, że to będzie aż ok. 200 mld euro. To, co oferuje nam Komisja Europejska w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, to zaledwie ok. 6 mld euro, więc luka jest ogromna. Same spółki energetyczne tego ciężaru nie udźwigną. Zachęcałem władze MFW, by pomyśleć o stworzeniu specjalnego funduszu, który wspierałby takie kraje, przed którymi w największym stopniu stoi wyzwanie transformacji energetycznej" - powiedział wicepremier.

Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. W Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co dwa-trzy lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy do 9 GW. (PAP)

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama