Wiadomości
Rozbudowa EJ Vogtle ukończona, blok nr 4 zaczął pracę. Komercyjny start kolejnego AP1000 w USA
To już oficjalne – EJ Vogtle jest największą elektrownią jądrową w USA. Wszystko dzięki rozpoczęciu komercyjnej pracy bloku nr 4, korzystającego z reaktora AP1000.
29 kwietnia 2024 r. blok nr 4 w Elektrowni Jądrowej Vogtle zaczął komercyjną pracę – poinformowała Georgia Power, operator siłowni. Oficjalny start nastąpił niewiele ponad dwa miesiące po tym, gdy blok 4 osiągnął stan krytyczny.
Uruchomienie kolejnego bloku w Vogtle to moment przełomowy nie tylko dla operatora. Jest to drugi blok z reaktorem AP1000 od Westinghouse w USA (blok nr 3 pracuje komercyjnie od lipca 2023 r.). W dodatku, dzięki uruchomieniu nowego reaktora, EJ Vogtle stała się największą elektrownią jądrową w Stanach Zjednoczonych, której moc zainstalowana przekracza 4,6 GW. Dwa starsze bloki, oddane do użytku pod koniec lat 80. ubiegłego wieku, dysponują 2,43 GW mocy, a dwa nowe dodają do tego rachunku 2,23 GW.
Georgia Power w komunikacie prasowym podkreśla, że blok nr 4, podobnie jak jego „bliźniak”, zapewni zeroemisyjną energię elektryczną dla ok. 500 tys. gospodarstw domowych.
Exciting News from Plant Vogtle! 🎉
— Georgia Power (@GeorgiaPower) April 29, 2024
We are thrilled to announce a monumental achievement not only for Georgia but for the entire United States. The expansion project at #PlantVogtle has reached a significant milestone - Vogtle Unit 4 has entered commercial operation and is… pic.twitter.com/Epo5MHl4Gz
Doniesienia zza Atlantyku mają znaczenie także dla Polski. Elektrownia w pobliżu Waynesboro w Georgii ma być „projektem referencyjnym” dla polskiego projektu jądrowego – mówił o tym na spotkaniu z mediami Patrick Fragman, prezes Westinghouse Electric Company.
Planowana na Pomorzu elektrownia jądrowa (w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino) ma korzystać z trzech reaktorów AP1000 od Westinghouse (dostawcy technologii), o mocy 1250 MW każdy. Budowa miałaby rozpocząć się w 2026 r., a oddanie pierwszego bloku do użytku powinno nastąpić w 2033 r. Jednak jak opisywaliśmy na łamach Energetyki24, wiele wskazuje na to, że utrzymanie terminów może być niemożliwe i konieczna będzie aktualizacja harmonogramu.