Reklama

Wiadomości

Kolejny blok z AP1000 bliżej komercyjnego startu. Dobre wieści z EJ Vogtle

Nowe bloki z AP1000 w Elektrowni Jądrowej Vogtle
Nowe bloki z AP1000 w Elektrowni Jądrowej Vogtle
Autor. Georgia Power / YouTube

Blok nr 4 w Elektrowni Jądrowej Vogtle w USA osiągnął stan krytyczny – poinformował Westinghouse, który dostarczył tam reaktor AP1000. Od ubiegłego roku w Vogtle pracuje blok nr 3, także wyposażony w AP1000.

Po ubiegłorocznym starcie komercyjnej eksploatacji bloku jądrowego nr 3 w Elektrowni Jądrowej w Vogtle w stanie Georgia zaczęto przygotowania do uruchomienia kolejnej jednostki. Jak poinformowało Westinghouse (dostawca technologii), 14 lutego 2024 r. blok nr 4 osiągnął stan krytyczny.

Następnie zaangażowane w przedsięwzięcie podmioty rozpoczną synchronizację elektrowni z siecią elektroenergetyczną, a później nowy blok z reaktorem AP1000 rozpocznie komercyjną pracę. Start ma nastąpić jeszcze w drugim kwartale 2024 r.

YouTube cover video

Kręte losy Vogtle

Ukończenie i uruchomienie bloków w EJ Vogtle było długo wyczekiwane w USA. Westinghouse przed połową 2023 r. mógł chwalić się działającymi reaktorami AP1000 jedynie w Chinach. Dopiero start bloku nr 3 w Vogtle sprawił, że na terenie USA zaczął pracę reaktor bazujący na amerykańskiej technologii.

Reklama

Oddanie bloku nr 4 do użytku zakończy też wieloletnią sagę Vogtle. Budowa dwóch nowych jednostek zaczęła się w 2009 roku, projekt napotykał liczne trudności i jeżeli wszystko pójdzie po myśli inwestorów, rozbudowa Vogtle zakończy się po 15 latach, w tym roku. Jednocześnie – po rozruchu bloku nr 4 Vogtle będzie największą elektrownią jądrową w USA.

To, co dzieje się w Georgii, jest ważne także dla Polski – doświadczenia z budowy i eksploatacji reaktorów AP1000 w blokach 3 i 4 na pewno zostaną wykorzystane przez Westinghouse w projekcie nad Wisłą. Zgodnie z rządowym harmonogramem budowa elektrowni jądrowej na Pomorzu w gminie Choczewo ma rozpocząć się w 2026 r., a oddanie pierwszego bloku do użytku – w 2033 r. Elektrownia będzie dysponować 3 blokami o łącznej mocy 3750 MW.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze