Reklama

Wiadomości

Ruszyła komercyjna eksploatacja pierwszego w USA reaktora AP1000

Fot. Wikimedia
Fot. Wikimedia

W elektrowni jądrowej Vogtle w amerykańskim stanie Georgia w poniedziałek ruszyła oficjalnie komercyjna eksploatacja bloku nr 3 z reaktorem AP1000 konstrukcji Westinghouse - poinformował operator elektrowni, firma Georgia Power. To pierwszy blok tego typu w USA.

Reklama

W elektrowni Vogtle powstały dwa reaktory AP1000. Blok numer 4 jest w końcowej fazie testów i przygotowań do pierwszego załadunku paliwa. Cztery reaktory tego typu pracują w Chinach, a sześć kolejnych jest w budowie. Polski rząd wybrał tę technologię do projektu pierwszej elektrowni jądrowej, która ma stanąć na Pomorzu.

Reklama

Operatorem elektrowni Vogtle jest firma Georgia Power należąca do Southern Company. "To historyczny dzień, także dla całego sektora energetycznego" - ocenił prezes Southern Chris Womack, dodając, że projekt Vogtle jest dowodem na wielkie znaczenie energii jądrowej dla energetycznej przyszłości Stanów Zjednoczonych.

Czytaj też

Zdaniem prezesa Westinghouse Patricka Fragmana doświadczenie zdobyte przy budowie bloków w Vogtle, a także kompetencje i możliwości, które wypracowano wspólnie z partnerami, stanowią solidną wartość Westinghouse w zakresie budowy nowych bloków jądrowych.

Reklama

Bloki z reaktorami AP1000 w Vogtle są pierwszymi nowymi tego typu obiektami w USA od ponad 30 lat. AP1000 to reaktor PWR generacji III+ o mocy 1,1 GW, z pasywnymi systemami bezpieczeństwa, o mocy 1110 MWe.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama