Reklama

Wiadomości

Rosja wycofa się z Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej? MAEA przyjęła rezolucję

Autor. Telegram / @ Енергоатом

Rada Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) przyjęła w czwartek przygotowany przez Polskę i Kanadę projekt rezolucji wzywający Rosję do zaprzestania okupacji Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej - podała agencja Reutera, powołując się na dyplomatów.

Reklama

Rada wzywa Rosję do "bezzwłocznego zaprzestania wszystkich działań w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej i przeciwko niej, jak i każdego innego obiektu nuklearnego na Ukrainie". Za rezolucją padło 26 głosów, przeciwne były dwa kraje: Rosja i Chiny.

Reklama

W dokumencie podkreślono że MAEA "ubolewa nad uporczywymi brutalnymi działaniami Federacji Rosyjskiej przeciwko obiektom jądrowym na Ukrainie, w tym nad ciągłą obecnością sił rosyjskich i personelu Rosatomu w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej". Rada oceniła, że rosyjska okupacja ukraińskiej siłowni znacznie zwiększa ryzyko wypadku nuklearnego.

Rada Gubernatorów, najważniejszy organ decyzyjny MAEA, składa się z reprezentantów 35 państw. W głosowaniu nad rezolucją siedem krajów wstrzymało się od głosu; były to: Burundi, Egipt, Indie, Pakistan, Republika Południowej Afryki, Senegal i Wietnam.

Reklama

Czytaj też

Przyjęty w czwartek dokument nawiązuje do podobnej rezolucji uchwalonej w marcu na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady.

Zaporoska Elektrownia Jądrowa to największa siłownia jądrowa w Europie. Po rozpoczętej 24 lutego inwazji Rosji na Ukrainę obiekt został zajęty przez agresora w nocy z 3 na 4 marca. Na terenie elektrowni stacjonuje około 500 rosyjskich żołnierzy. W sierpniu wojska najeźdźcy kilkakrotnie ostrzelały siłownię, stwarzając ryzyko uwolnienia substancji promieniotwórczych. Moskwa każdorazowo oskarżała o te incydenty Kijów.

Polska jest państwem członkowskim Rady Gubernatorów MAEA w kadencji 2020-22. Ukraina nie jest reprezentowana w radzie. (PAP)

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama