Reaktor jądrowy Flamanville podłączony do sieci po 12 latach problemów

Francuski EDF poinformował, że flagowy reaktor jądrowy we Flamanville po 12-letnim opóźnieniu zostanie w piątek podłączony do sieci elektroenergetycznej.
W opublikowanym komunikacie prasowym francuski operator przekazał, że podłączenie do sieci reaktora Flamanville 3 jest planowane na 20 grudnia i podkreślił, że proces ten będzie przeprowadzany z różnymi poziomami mocy do połowy 2025 roku w ramach fazy testowej trwającej kilka miesięcy. Po zakończeniu tego procesu reaktor ma rozpocząć pracę z pełną mocą aż do pierwszego zaplanowanego wyłączenia w celu konserwacji i uzupełnienia paliwa.
Dzięki uruchomieniu reaktora Flamanville 3 zainstalowana moc francuskiej floty jądrowej EDF wzrośnie z 61,4 GW do 63 GW. Wzmocni to pozycję Francji jako drugiego przed Chinami (54,3 GW) największego producenta energii jądrowej na świecie zaraz za Stanami Zjednoczonymi (96,9 GW).
Jest to również 57. reaktor we francuskiej flocie i najpotężniejszy w kraju o mocy 1600 MW. Ostatecznie powinien dostarczać energię elektryczną do ponad dwóch milionów gospodarstw domowych.
Podłączenie reaktora do sieci nastąpi z 12-letnim opóźnieniem, spowodowanym licznymi problemami technicznymi. W rezultacie koszty projektu wzrosły czterokrotnie, z początkowo szacowanych 3,3 mld euro do 13,2 mld euro.
Rozruch reaktora rozpoczęto 3 września, jednak następnego dnia został przerwany z powodów technicznych. Kilka dni później procedurę wznowiono, kontynuując proces uruchamiania. Pierwsza faza rozruchu zakładała stopniowe zwiększanie mocy reaktora do 25% jego maksymalnej wydajności. Pierwotne harmonogram zakładał zakończenie tego etapu i podłączenie jednostki do sieci przed końcem lata 2024 roku.